Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Vitt, rent vitt
Hej. Vi har köpt en lägenhet och ska göra om alla ytskikt. Just nu är väggfärg ett stort frågetecken speciellt i kök och vardagsrum. Köket kommer ha luckor från IKEA, Veddige grå. Vi ska ha rostfritt för fläkten, ugn och diskmaskin. Svart bänkskiva, svarta matta handtag på allt då vi har ett köksbord med mattsvarta metallben och en svart stor industrilampa för köket. Kakel är vi osäkra på ännu, vi funderar på 15x15 vitt med mörkare fogar men vi tittar även på marockanska mönster, vit grund, svart och grått mönster med någon accentfärg, eller enfärgat fiskfjällskakel. Lägenheten är genomgående och vi ska öppna upp i köket mot vardagsrummet. Köket är åt nordväst med fönster och balkongdörr och vardagsrummet är mot sydöst med ett enormt fönsterparti. 2,48m i takhöjd. Foder runt fönster och lister är planerad som kritvitt, blank ish, ljust tak. Ljusa golv. Väggfärgen ska funka i kök och vardagsrummet som har mkt mörkbruna detaljer, Ikea Hedeviken mörkbrun betsad ekfaner. Hallen är också ihopkopplat med vardagsrum och kök utan naturligt ljus. Tänk två stora rektanglar som bas (kök, vardagsrum) och en mindre rektangel som topp, hall(sned triangel/pyramid). Där tänkte vi ett stort spegel parti och ev annan färg på väggen för att få mer ”uppdelat”. Jag har aldrig inrett ett hem i den här skalan och behöver hjälp och jag är rädd för att det blir för kallt och ”betongigt” men jag gillar den blåa tonen i luckorna. Tacksam för tips.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej igen. Jag har inte tänkt på exakta färgkoden. Vi ska köpa redan målade vita lister på ett varuhus och de har färgkoden S0502-Y. Tack igen /Sara
Hej
Era luckor kan lätt upplevas lite gråblå, speciellt ihop med varmare kulörer som S0502-Y, varmare grå, beige osv. Detta kan man inte trolla bort, tyvärr. Om man inte vill förstärka detta drag så undviker man alltså varmare toner. Å andra sidan så kommer kallare toner, i alla fall de ljusare, förstärka det gula i snickerierna vilket kommer göra att de upplevs gulare än de egentligen är. Här måste man helt enkelt kompromissa. Antingen väljer man en kulör som fungerar med snickerierna, tex LADY 1024 Tidlös, LADY 1391 Ljus Antikgrå eller LADY 10679 Washed Linen men som har en något varmare ton vilket alltså kan få luckorna att upplevas blåare. Dessa grå tycker jag dock är vackra mot era luckor och brukar få luckorna att framstå som vackert gråblå.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.