Kategorier:
- Kontor
Lister/dörrar/fönster : S0502-Y
Hej! Vi har renoverat huset och har nu ett litet utrymme kvar som är för kontor/garderober. Vi har ganska mycket färg kvar av Sans, som är den kulör som vi använt genomgående i huset. Vi tänkte att det är ju lika bra att nyttja den i detta rum också. Det finns ett fönster också som är i samma färg som listerna. En av väggarna är en garderobsvägg och vi vill gärna att den väggen ska vara i en gul färg. Kommer även platsbygga en hylla och skrivbord som delvis också ska vara i samma gula färg, och dels i väggfärgen. Kan man kombinera Sans med gul? Bifogar en inspirationsbild på beige och gult ihop som vi gillar (men förstår att Sans är gulare och mindre grå än den greige som är på inspirationsbilden. Tror kulörerna är från farrow & ball med shadow white och Dayroom yellow). Om det går att kombinera Sans med gult, har ni några liknande gula att föreslå i så fall? Tack för hjälp!
Hej
Absolut. Du behöver dock en gul som har ungefär lika mycket rödhet i sig som LADY 1875 Sans. Kika tex på LADY 1303 Observe, LADY 12118 Hummus eller LADY 1392 Gul Antik.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.