Kategorier:
- Hall
Hej, Vi har en hall med bröstpanel av pärlspont. I hallen finns även två dörrar och ett fönster. Vi ska planerar att måla pärlsponten i 8302 Lagerträd och väggarna i 1376 Froströk men funderar på om vi ska måla dörrar, dörrfoder och fönsterkarmen i en färg som går mer mot beige eller grått. Vad tror du skulle passa? //Frida
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, I hallen tänkte vi måla om alla snickerier men i anslutande rum är det S0500-N. Mvh Frida
Hej igen
Tack. Kan ni tänka er att måla om angränsande rum?
Hej, nej det blir för mkt att måla i dagsläget.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 12075 Soothing Beige, LADY 10678 Space eller LADY 1016 Blek Sand.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.