Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Vita men ska målas så det går att ändra. Dörrar ska bytas eller målas.
Jag har köpt en 50kvm genomgående lgh med vardagsrum med balkong och sovrum i söderläge och kök i norrläge. Badrum och hall däremellan har inga fönster. Lgh behöver totalrenoveras. Jag behöver välja alla färger. Golven håller på att slipas - i vardagsrum och hall ligger ljus ekparkett och i sovrum och kök blir grangolven vitpigmenterade. I badrum finns grå golvkakel som ska ligga kvar samt lite vit klinker vid badkar. Väggen i badrummet vill jag måla om till ljusgrå så att den matchar golvet. Köksmodell vet jag inte än. Lägenheten är från 40/50-tal. Den ska ev inte upplevas som alltför modern men inte heller gammaldags. Det ska gå att sälja lätt om några år. Färgerna får gärna tala med varandra. Den ska upplevas ljust och de ska gå att ha tavlor på väggarna. Möblerna tänker jag blir ganska klassiska/enkla/tidlösa. Jag gillar stora lampor. Jag tror att jag gillar naturnära färger men jag är öppen för alla förslag. Tack för hjälpen!
.
Hej
Färger upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vad du ser för andra kulörer samtidigt.
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier och köksluckor, om inte ALLA dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! Lister ska målas om och jag tror att det blir "vanlig" vit listfärg igen. Här kan du ju ge dina tankar. Dörrarna är Gabondörrar, trä? Jag har målat vitt(lite glans pga att den var mer smutstålig) i fönsterkarmar och bakom element, detta tror jag är 500, i butiken sa de att det var den absolut vanligaste. Jag kan inte se färgburken till min karmfärg förrän till helgen men behöver helst ha bestämt då eftersom jag skulle behöva börja måla. Samma gäller taket och takfärgen - den mest sålda vita. Köksluckor vet jag tyvärr ej än. ev beige, grå men jag förstår att det blir svårare att matcha då. Du kanske kan ge mig förslag på färgkombinationer till köket och sen försöker jag hitta luckor i den tonen/måla ett äldre kök i den kulören. Tack för hjälpen!
Hej igen
Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina vita detaljer som fönster, dörrar, snickerier och köksluckor utgör tillsammans en stor yta som du ser samtidigt som du ser väggkulörerna. Den vita färgkoden på dessa kommer därför att påverka vad som blir snyggt på väggarna och hur du kommer att uppleva slutresultatet.
Det finaste är även om allt som är vitt tak, fönster, dörrar (om vita) och lister har samma vita färgkod, i hela bostaden.
Återkom därför gärna med färgkoden på det som är vitt om inte allt ska målas, så fortsätter vi sedan.
Hej! Eftersom att jag har stor tidspress har jag redan behövt ta beslut om färg i vardagsrummet och den fick 505 vilket är samma färg som jag har i fönsterkarmar och bakom element. Jag har även börjat måla lister i halvblank antikvit. Fönsterdelarnas färg vet jag tyvärr inte, den är nog något gulnad och kommer inte att målas om. Jag kan kolla upp exakt kod på takfärg och listfärg också men det är nästan viktigare att jag får något svar än det mest perfekta svaret, annars kommer jag bara att välja. Just nu har jag en tanke om Nordic breeze i sovrummet och en sandfärg i hallen. Skickar med nya bilder.-
Bilder
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Om allt som är vitt är i en varmare vit ton så kika på LADY 12075 Soothing Beige till kökluckorna och LADY 10678 Space eller LADY 1931 Kokos till väggarna. V-rum kan vara i LADY 1875 Sans eller LADY 1832 Skandinaviskt Ljus.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur du upplevde dessa toner så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.