Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : NCS S0500-N
hej, vi har ett kök som är högblankt med färgen 2500-N i 88 glans som är hemmets centrum. I övrigt är allt målat i vitt (klassisk "fabriksvitt" och vi känner nu att hemmet måste få lite liv. Detaljer i hemmet går i krom och svart. Söker en "färgkarta" med olika färger som matchar med köket som vi kan utgå från. Vi gillar känslan av hemtrevligt. Golvet vi har är vanligt EK parkett.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Det tak och snickerier är i S0500-N. Och snickerierna ska behållas i vitt.
Hej igen
Ditt kök i S2500-N har en grå ton som ofta upplevs som gråblå. Det blå draget förstärks när man ser luckorna samtidgt med varmare toner, som varma grå, beige, gult, grönt, rosa osv. Vill man undvika att luckorna upplevs blåare så väljer man i stället lite kallare och mörkare toner som tex LADY 1622 Reflektion, LADY 5200 Dusky Blue, LADY 2336 New York, LADY 4629 Skuggblå, LADY 9924 Larvikitt eller LADY 9912 Grey Event.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer samt en planlösning så fortstätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.