Färgsättning hall

Kategorier:

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Vet ej, vita/

Hej! Jag letar efter en väggfärg till hallen. Hallen är ganska stor och vi har byggt en skohylla/sittbänk samt garderob och byrå som vi tänker måla i samma färg som väggen. Eventuellt bryta av med en annan färg på skohyllan/sittbänken. PÅ golvet ligger en sisalmatta som går åt brunt med lite gråa toner (se bild). Vi tänker någon form av stenskiva på byrån men har inte köpt ännu. Vill inte måla hallen i någon start färg utan hålla den mjuk och inbjudande och att färgen passar valet av matta. Hallen har ljusinsläpp från söder. Vi har inte bestämt färg i angränsande rum (ett arbetsrum) som ligger i fil med hallen. I dagsläget är det någon slags vit färg men vi vill gärna måla om även där och kunna matcha hallen. Men har idag inte bestämt något utan kommer utgå från färgen i hallen.

2023-09-28 22:08:58

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, så hjälper jag dig gärna vidare sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Allt ska målas om då det är rätt gult och slitet så vi behöver inte förhålla oss till några befintliga koder. Ser fram emot att höra från dig! /Ulrika

29/09/2023 12:14:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Tänker ni även måla om fönster? Om inte, vad har dessa för kulör? Moderna fönster har ofta en svart gummilist mellan glaset och själva fönsterbågen vilket gör de lite knepiga att måla om. Därför kan det vara bra att utgå ifrån kulören på dessa och sedan måla övriga vita detaljer i densamma.

Den vita färgkoden på dina vita detaljer påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Bra tanke där med listen i fönstren. Kanske bättre att förhålla oss till den vita färgen som är där (NCS S 0502-Y). /Ulrika

02/10/2023 10:43:04

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Toppen, tack. Lite nyfiken, kommer ni även att måla om i v-rum/kök så småningom? Eftersom allt hänger ihop så kan det i så fall vara bra att redan nu ta hänsyn till färgkoden på köksluckorna?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Ja det är tanken. Ta gärna med förslag på luckorna, tack! Kanske ska tillägga att vi har Jotun Kalk på övervåningen i sovrummen. Hallen på övervåningen knyts ihop med en trappa ner till vardagsrum och kök. Så när vi målar i hallen uppe kommer den färgen också gå ner i trappan ner till vardagsrummet.

03/10/2023 13:44:38

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Vad tänker ni för färg på luckorna i köket, mörk, ljus, neutral, grön, blå...?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Jag tror att vi vill gå åt en ganska neutral färg i köket men med det sagt så kan det färg på luckorna (grå,grön, blå) beroende på övrig färgsättning.

04/10/2023 11:16:09

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, toppen, Om ni har  LADY 10341 Kalk (passar bättre ihop med kritvita vita detaljer) i sovrummen på övre plan så behöver kulören i hall och trappan upp fungera med denna.

Kulören i hallen behöver även fungera med era varmare vita detaljer. Kalk och andra greige toner som passar fint med kalk, tex  LADY 1376 Froströk, drar ibland mot grårosa när man ser den ihop med varmare vita detaljer pga att de har en rödare underton.

Om du istället väljer en kulör till hall/trappa som är fin mot snickerierna i en varmare vit ton tex  LADY 1931 Kokos,  LADY 1875 Sans eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus så är de för gula i tonen mot Kalk. 

Om ni har kvar Kalk i sovrummen så kika på en beigerosa ton som tex  LADY 10290 Soft Touch eller  LADY 12083 Devine till hall och trappa.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplever dessa i din hall och trappa så fortsätter vi sedan:) Ladda gärna upp en planlösning.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun