Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Vit
Hej! Jag skulle bara vilja fråga om silke på väggar funkar med tidlös på luckorna i köket. Helst vill jag haft silke på luckor men de verkar vara svårt för fabriken att ta fram en exakt ton på silke. Samt så kan jag tycka de kan va fint om luckorna upplevs en svagt nyans mörkare än väggarna. Tror ni att tidlös blir bra då? Om jag önskar känslan men lite mörkare bara på luckorna. Alt ganska närliggande silke . Med vänlig hälsning, Sofie
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt färgkod i angränsande rum och en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! Väggar i avgränsande rum kommer vara silke. Jag har inte kollat ut färger på lister ännu. Jag kommer ha kokos i sovrum och silke i övriga rum i lägenheten. Och då är tanken att köra tidlös på skåpsluckorna. Du får gärna ge förslag på vilken färg vi borde ha på lister som funkar bra till silke samt kokos. Men den största frågan är om det funkar bra att kombinera silke på väggar o tidlös på skåpsluckor. När jag målat upp de känns de ganska lika bara att tidlös är lite mörkare o lite gråare. Men att de enda ser fina ut tillsammans. Som du ser i bifogad fil är köket väldigt litet och därför ville jag ha silke på både väggar och skåp. Men jag behöver en vanlig ncs kod och det finns inte för silke så därav tänkte jag att ta den som ligger närmst. Och då kände jag att tidlös. Vad säger du?
Hej igen
Det finaste är om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Vad har du för vit färgkod på alla dina vita detaljer, även fönster och dörrar?
Hej igen! Jag förstår. får dock inte riktigt svar på min fundering om det skulle bli konstigt att ha silke på vägg och tidlös på luckor? Jag är i en pågående renovering så ingenting i lägenheten är målat. Inga detaljer är målat så därför kan jag inte säga något om lister o dörrar. Det egentligen mest vill ha svar på är ju om silke o tidlös funkar att kombinera med varandra. Jag tänker att tak och lister på dörrar kommer vara vita. Sen vilken vit vet jag inte. Är det något du tycker funkar bättre får du gärna rekommendera det om jag inte bara kan ha klassisk vit på lister och tak. Men jag ska lämna in skåpsluckorna på lackering och jag behöver en färg på de som funkar bra med silke. Som gärna inte ger en för stor brytning utan upplevs väldigt lika. iom att det inte finns en standard ncs kod på silke så blir det svårt för fabriken att få fram silke till mina luckor. Medans tidlös finns en standard ncs kod på och gör det enkelt för fabriken . Sen kan vi gå vidare med vilka färger lister o tak ska målas i för att få en fin helhet för de är ännu inte bestämt. Så om jag har silke på vägg Tidlös på luckor Och sedan en vit som du tycker funkar till lister o tak till detta. Om inte tidlös funkar bra med silke så får du gärna rekommendera en annan som blir väldigt snarlik silke som inte ger en för stor brytning mellan vägg o skåpsluckor. Sofie
Här har jag målat silke o tidlös o tycker de verkar funka bra
Alternativt om jag kanske skulle köra eggvit på luckorna istället för tidlös? Och fort ha silke på väggarna. Det är norrläge på köket.
Hej
Ibland behöver jag ställa frågor för att kunna hjälpa till på bästa sätt. Därav alla frågor;)
Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt.
Dina vita detaljer som tak, fönster, dörrar och lister och även köksluckor utgör tillsammans en ganska stor yta som du ser samtidigt som du ser väggarna. Färgkoden på dessa detaljer kommer därför att påverka hur du upplever väggkulörerna. Speciellt ljusa kulörer är extra känsliga för detta.
LADY 1024 Tidlös blir tex bäst ihop med varmare vita toner som LADY 1453 Bomull eller LADY 1001 Eggvit medan LADY 0486 Silke blir bäst ihop med vitare vita som LADY 9918 Klassisk Vit eller LADY 1624 Lätthet.
Tidlös är en grå ton och Silke har en varmare lite mer röd underton vilket gör att när man ser dem tillsammans så kan Tidlös dra lite mot grågrönt och Silke mot rosa.
Om du gillar LADY 0486 Silke på väggarna så kika i stället på LADY 1376 Froströk på skåpen. Måla i detta fall allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit eller LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Jag förstår :) tack snälla. Den ser fin ut. Även kollat på ljus sand. Är det en vanlig ncs kod på froströk? Det är nämligen det jag måste ha för luckorna.
Hej igen
Nix, tyvärr inte. Vill du ha en standard-ncs så kika på LADY 1016 Blek Sand eller S1505-Y20R. Provmåla igen:)
Hej igen :) jag har nu valt att köra silke i samtliga rum, sedan kör vi blek sand på köksluckorna. Nu är frågan om du tycker jag ska ha lätthet på lister samt tak? Eller om vi ska köra på klassisk vit. Vad kan man förvänta sig för olika resultat här? Vad kommer skilja det åt vilket jag väljer av lätthet o klassisk vit?
Hej
Både LADY 1624 Lätthet och LADY 9918 Klassisk Vit brukar fungera mot LADY 0486 Silke och LADY 1016 Blek Sand. Du får en tydligare kontrast mot Silke ihop med LADY 9918 Klassisk Vit. Det blir lite skarpare. LADY 1624 Lätthet blir mjukare. Det viktiga är att du målar allt som är vitt tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer i samma vita kulör. Provmåla även de vita kulörerna och jämför i ditt ljus.