Färgsättning fasad och alla rum invändigt i nyproduktion

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

- Kontor

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : Takpannor Bender Carisma grå,

Inga kulörer på fönster, hängrännor, knutbrädor, fönsterfoder eller panel är gjorda. Vi önskar gå i den grå/vita skalan. Huset till väster om vårt är gult, övriga hus runt om är målade i vita kulörer.

2023-10-10 14:22:11

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en bild på takpannorna så vore det toppen. Återkom med detta så fortsätter vi sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Detta är vad jag hittar men finns säkert mer på nätet

10/10/2023 21:14:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  JOTUN 1141 Natural Beige,  JOTUN 1939 Sandbeige eller JOTUN 1284 Svolvär till fasad, vindskivor, knutbrädor och foder. Måla alla dessa detaljer i samma kulör. Fin vit ton till dessa beige kulörer är RAL 9010 eller  JOTUN 1624 Lätthet

Alternativt, om ni vill ha ett något mörkare hus så kika på  JOTUN 1462 Grå Skiffer,  JOTUN 1899 Front eller  JOTUN 1434 Labrador. Fin vit på vita detaljer till dessa kulörer är  JOTUN 1001 Eggvit eller  JOTUN 1453 Bomull.

Måla allt som ska vara vitt i samma vita kulör.

Provmåla på stora skivor och jämför med takpannor, vit ton etc. Betrakta på lite avstånd mot omgivningen.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Tack för att du tar dig tiden med att hjälpa oss. Vad tror du om att ha JOTUN 1899 Front eller JOTUN 1434 till alla panel och alla detaljer sen ha fönsterkarmar i RAL 9005 och entrédörrar i någon annan kulör eller skall de i såna fall vara i svart som karmar?

17/10/2023 07:01:16

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Svarta fönster kan också funger. Välj då en lika svart dörr.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun