Kategorier:
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Ska målas om
Hej! Vi har precis målat kök/vardagsrum/hall i Froströk (öppen planlösning). Vi har tänkt måla om lister och övriga snickerier i passande vit färg. Sedan är vi väldigt kluvna över köket. I nu läget är luckorna vita men dessa ska lackeras om. Vi kan tänka oss nån lite mörkare beige än froströk, nån grön alt. ny vit färg. Bänkskivan är grå/vit marmor och rostfri diskho samt handtag på luckorna. Vad kan ni rekommendera för färger till detta som passar ihop med ovan? Köket ligger närmst söderfönster (Bilderna är från innan vi målade om väggarna till froströk)
Hej
Om alla allmänna ytor är målade i :froströk så kika på LADY 12077 Sheer Grey, LADY 12078 Comfort Grey eller LADY 0394 Varmgrå till luckorna.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej och tack för svar! Vi vill gärna ha mer åt det beiga än grå hållet. Vi har kollat lite på Gentle whisper till exempel. Funkar den ihop med froströk?
Hej igen
Ska ni måla om alla vita detaljer tak, fönster, dörrar och lister? Om inte vad har de vita detaljer som inte målas om för färgkod? Det påverkar vad som blir snyggt på väggarna. Återkom med detta så fortsätter vi sedan.
Tak, lister, dörrar o fönster är nymålade i jotuns ”klassisk vit”.
Hej igen
Tack. En gråare ton fungerar ofta bättre mot marmor i gråvitt men kika även på LADY 12182 Gentle Whisper eller LADY 10341 Kalk.
Provmåla igen:)