Kulör på lasyr

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : NCS NCS 6703-B19G, NCS 4005-B20G

Hej! Vi bygger ett hus i fjällen med lutade och vitoljade furugolv från Berg&Berg (https://www.berg-berg.shop/products/norrlandsfuru-xxl-lut-vitolja-prov) och spårad furupanel på vägg och i tak. Fönstren är målade med RAL 7012 (NCS NCS 6703-B19G) och köksluckor och vissa andra trädetaljer med NCS 4005-B20G, en ljusare variant av fönstren. Vi ska lasera väggar och tak och letar bra kulör. Vi har testat LADY Pure Nature i vitkalkat, zen sand och patinagrå. Vi tycker att vitkalkat är lite för kall – men resultaten kanske blir varmare med tiden när träet mörknar? – och att övriga är för mörka. Tips? Jag undrar också på skillanden mellan LADY Pure Nature och JOTUN Panellack och vilken ni rekommenderar. Tack för hjälpen! Hälsningar, Martin Rosvall

2023-10-17 12:23:40

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Har ni testat de olika lasyr-kulörerna i en eller två strykningar?

Panellacken finns i ett mindre antal kulörer än Lasyren.

För bästa råd om skillnaderna dem emellan måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.com. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Tack för ditt svar. Vi har provat lasyr-kulörerna i en och två strykningar i alla kombinationer – vitkalkat före eller efter zen sand – och inte hittat exakt det vi söker. Ni håller er helt till dessa listade kulörer för lasyr och blandar aldrig andra kulörer? Tack för hjälpen! Hälsningar, Martin

23/10/2023 11:58:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika även på 1 strykning  LADY Pure Nature 9036 Vitkalkat och en strykning  LADY Pure Nature 9097 Shabby. Provmåla igen.

Vi rekommenderar ej att blanda egna kulörer. De kulörer som finns är framtagna för att fungera bra i våra produkter. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Nyansen Sand + Shabby är för krämig för oss. Hur skulle halv brytning av vitkalkat eller zen sand fungera tror du? För att vitkalkat inte ska bli för kall och zen sand inte för mörk. UV-skyddet sitter i klara basen och motverkar gulning ändå? Tack för hjälpen! Hälsningar, Martin

07/11/2023 19:05:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Våra kulörer är framtagna för att passa i våra produkter. Vi rekommenderar därför inte att blanda till egna kulörer men hör gärna med någon av våra återförsäljare om de möjligen kan hjälpa dig. 


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för snabbt svar Annika. Jag menar inte att blanda kulörerna utan att minska färgstyrkan var för sig. Ett alternativ skulle alltså vara att måla vitkalkat med halva receptet. Erfarenhet av det?

08/11/2023 18:43:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Jo, jag förstår det men jag har tyvärr ingen erfarenhet av det mer än att måla en strykning med en lasyr och andra strykningen med en annan, ej halvera recepten. Där måste jag tyvärr hänvisa dig till våra duktiga återförsäljare som blandar kulörerna:) Ledsen för det.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun