Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : S2500-N
Jag har flyttat in i en nyproduktion där man inte fick välja kulör på köksluckor. Jag ska nu måla om väggarna men vill inte att köksluckorna ska se blåare ut och undrar om ni kan guida vilken kulör jag bör välja. Jag har funderat på Skandinavisk ljus men är osäker på om det kommer att framhäva det blåa i köksluckorna? I anslutande rum, sovrummen så funderar jag på Senses och Fresh pasta, tror ni att det funkar?
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej Annika, Stort tack för ditt svar. Jag bifogar inredningsspecifikationerna. Hoppas det är rätt svar på din fråga. Allt gott, Marwa
Planlösning
Hej igen
Tack. Hittar ingen uppgift om vilken färgkod dina fönster och lister har?
Hej! Jag bifogade två bilder men det är NCS S 2500-N. Skickar även med planritning här ifall den inte syntes.
Hej
Tack. Om både dina köksluckor och övriga snickerier som fönster, dörrar och lister är i S2500-N så kika på LADY 1622 Reflektion eller LADY 2104 Teblomma till väggarna i kök/v-rum. Varmare toner som varma grå, beige, gult, grönt, rosa osv får luckorna och även snickerierna att dra mot gråblått.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa kulörer så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej Annika, Nu har jag målat Teblomma och tycker om den. Har dock fastnat för Fresh pasta till lilla sovrummet och Indi pink till stora, kommer dom att funka ihop? Eller ska välja en annan kulör till vardagsrum och hall? Allt gott, Marwa
Hej igen
LADY 2104 Teblomma kan dra lite mot grårosa när man ser den mot gult men det lilla rummet ligger ju lite avsides så jag tycker inte det borde störa så mycket. LADY 2224 Indi Pink kan vara fint mot Teblomma eftersom båda har en viss rödhet i sig. Provmåla igen:)