Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Hej ! Jag ska måla hel lägenhet 2 rok Vitoljat Ekgolv, köksluckor bomull , samt lister bomull . Kan man ha eggvit eller ska man hellre gå mot bomull eller kokos? Vill ha en gräddig varm ton . Har även en petito snow white soffa. Tänkte ha vitoljade ekmöbler ljust trä överlag . Taket vad ska jag välja där ? Tacksam för lite hjälp /Åsa
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop.
Hej har tyvärr inte det
Hej igen
Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita.
Så om dina fönster, dörrar och övriga snickerier är i LADY 1453 Bomull så måla även väggar i LADY 1453 Bomull om du vill ha helt vita väggar. Kika även på LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1875 Sans eller LADY 12123 Contemporary White till väggarna.
Taken målas i LADY 1001 Eggvit som är aningens vitare än Bomull men ändå en varmare vit ton.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack🙏🏻
Hej igen ! Hur skulle kokos eller mild se ut mot bomull? Kan tänka mig en beige brytning men inte så stor brytning mot det vita. Har haft sans men upplever den lite röd/ lila . Skandinaviskt ljus är den mörkare än mild o kokos
Hej igen
Kika även på LADY 1931 Kokos. Mild blir bättre om man har vitare vita detaljer men provmåla även denna.
LADY 1832 Skandinaviskt Ljus är något ljusare än dessa båda ovan.
Tack vill ha så ljust som möjligt
:)