Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : 0502-Y
Huset tapetserades för över 10 år sen. Ljusa och svagt mönstrade tapeter möter vardagsrummet som i dagsläget är tapetserat i blommigt och fondvägg i mörkt grön. Bifogar bilder. Vardagsrummet har öppen planlösning mot kök, men är avdelat från köket pga trappa. Söker nu en ljusare färg på en eller alla väggar, personligen gillar jag grönt. Men är öppen för förslag. Vi har även ett murat brandskydd bakom öppna spisen som gärna får bryta av i färg. Endast ett fönster in i vardagsrum som vätter mot öst, så ett ganska mörkt rum. Går det att ge ett färg-förslag på denna info? Tacksam för hjälp, Jenny
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop.
Återkom med detta samt färgkod på köksluckor så fortsätter vi sedan.
Försökte hitta en riktig ritning utan framgång. Hoppas det duger med en egen ritning. Luckorna i köket syns ej från vardagsrummet, men de är vita.
Här.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 8281 Pale Linden, LADY 8478 Pale Green eller LADY 8302 Lagerträd.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tusen tack för all hjälp! Nu är färgen beställd:-)
Bara roligt att hjälpa er:)