Kategorier:
- Kök
Hej! Vi ska måla om köksluckorna. Köket ligger i norrläge. Vi söker en varm Greige nyans som inte blir för gul eller för rosa inte inte för grå och kall. Vi söker en mellanmörk nyans. Vi upplever Sans vara för ljus. Tak och lister ännu inte målade. I vardagsrum har vi jotun sand, och i angränsande rum till köket har vi Ncs S1505-Y20R
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! De vita kulörerna är ännu inte målade. Så som väggfärg (om de blir vita väggar i kök) och tak. Här kommer en planlösning. Jag har en fundering om Sand kan bli bra på köksluckor? Eller om det är fel färg för norrläge alternativt för mörk färg Mvh Carolina
Hej igen! Fick reda på nu att taket är helt vitt, och lister är s0502-y
Hej igen
Kika på LADY 10678 Space till luckorna. Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tror du space passar bättre i det läget? Vad skiljer sig space från sand? Kan sand bli fel kulör i norrläge? Mvh Carolina
Hej igen
LADY 1140 Sand är lite mörkare och har en något rödare underton än LADY 10678 Space. Den rödare undertonen gör att den ev kan upplevas lite rosa ihop med S1505-Y20R. Provmåla.