Kategorier:
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Vita oklart vilken kulör.
Vi ska måla vår dotters rum, hon är snart 3 år. Jag hade tänk en dov rosa såsom Soft skin eller Friendly pink i rummet. Jag kan ej hitta en provlapp på färgen Soft skin i butik men vad är skillnaden mot friendly pink? Jag har sett att det är populärt att även måla taket också. Skulle önska lite tips på färger som kan passa till dessa två färger och som kan passa i ett barnrum. Eller rekommenderar ni att man har samma kulör i taket som på väggen. Rummet har ett fönster i norrläge och 2:45 m i takhöjd. Ekparkett. 11 kvadratmeter stort rum. Tacksam för råd.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej! Jag är ganska säker på att vi har 0502-y då den liknar den vita färgen mest. Jag har nu satt upp prover på väggen och tycker att den Friendly pink blir något kall och då den går mot lila. Jag har satt upp färgen Devine bredvid vilket ser mycket varmare ut. Vi är ute efter varmare färger. Vi har ej jämfört med Soft skin än. Har du tips på fler dov rosa som du tror kan vara fina och ge gärna förslag på en färg som kan passa till. Jag är lite inne på att jag skulle vilja måla taket också men vet inte i vilken färg. Planlösning är 3,60 x 3 m.
Hej igen
Tack. LADY 20185 Friendly Pink och ibland även LADY 10580 Soft Skin upplevs ofta kallare än de egentligen är om man har en varmare vit ton på fönster, dörrar, garderober, lister etc. Kika i stället på LADY 12083 Devine, LADY 10290 Soft Touch, LADY 2040 Ljus Granit eller LADY 20047 Blushing Peach.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej! Tack för råd. Jag hade en tanke att jag skulle kombinera en rosa kulör med en annan färg för att få det extra lekfullt i rummet. Vi har tittat lite på fresh pasta bland annat. Jag hade en tanke att man kanske kunde måla väggarna i en färg och taket i en annan. Rosa en en färg som vi länge varit inne på, och kanske inte en rosa som går åt det bruna hållet. Har du några tips på två färger som är snygga ihop i ett barnrum (flicka). Jag skulle vilja ha något annat än vitt i taket. Tack!
Hej igen
Kika på LADY 2040 Ljus Granit eller LADY 2782 Deco Pink och LADY 1276 Soft, LADY 1775 Fresh Pasta eller LADY 11173 Humble Yellow.
Provmåla igen