Kategorier:
- Vardagsrum
- Barnrum
Lägenhet 45 kvm behöver målas om, ett barnrum och kök/vardagsrum utan att måla om innerdörr, socklar, dörrfoder och smyg. Köket är ett Vedumkök, NCS S 2502-Y. Innertak: NCS S S0500-N, helmatt. Samtliga väggar: NCS S 1502-Y50R. Innerdörrar, socklar, dörrfoder och smyg: NCS S 2002-Y50R. Kährs Vigo, enstavs vitpigmenterad och fabrikslackat ekparkett. Har du något förslag?
Hej igen
Vilken färgkod har dina fönster? Återkom med detta samt gärna en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Vit kulör runt fönster, oklart vilken färgkod. Fönstersmyg samma som socklar, innerdörrar NCS S 2002-Y50R.
Här kommer bild på fönster
Hej igen
Tack. Du verkar utifrån din bild ha en varmare vit ton på själva fönstret. Den kan få S2002-Y50R att dra mot grårosa. Hur upplever du dina dörrar, socklar etc i denna kulör? Kan du tänka dig att måla om dessa rödare grå snickerier?
Hej, Jag vill undvika måla om socklar, fönstersmyg och innerdörrarna. Hälsningar, Åsa
Hej igen
Tack. Eftersom du har en gråare grå på dina köksluckor och en rödare grå på väggar och snickerier så kika på en mer kulört ton till barnrum och kök/v-rum, tex LADY 20047 Blushing Peach i barnrummet och LADY 5200 Dusky Blue eller LADY 10580 Soft Skin i v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.