Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
Lister/dörrar/fönster : Fönster och snickerier är i NSC S0502Y.
Hej! Jag önskar hjälp med färgsättning i vårt nybyggda Attefallshus med sovloft. Köksluckor är från Ikea i Bodbyn off-white S0502Y. Bänkskiva Säljan eklaminat. Från loften ner mot samvarorummet är det helvägg istället för spaljé (som på ritningen). I samvarorummet önskar jag en ljus färg åt det beige-gråa hållet. Jag har tittat lite på silke, kokos, space, sans och sand. Känns viktigt att det gula i köksluckorna inte förstärks utan helst uppfattas så vita som möjligt. Jag tänker att samma färg får följa med upp i trappan. I sovrummet nere är jag sugen på någon grön färg. Jag har tittat lite på evening green och minty breeze. På sovloften har jag tittat lite på tex Macchiato och Mohair. Jag har en tanke om att kanske måla in taken i sovrummet och på loften i annan färg än vit. Jag är förstås väldigt öppen för förslag från er. Angivna färger är bara för att börja någonstans. Hälsningar, Ulrika
Hej
Kika på LADY 1875 Sans, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus, LADY 1931 Kokos eller LADY 10678 Space till väggar i samvarorummet och LADY 8281 Pale Linden eller LADY 8478 Pale Green till väggar i sovrummet. Måla taket i LADY 1001 Eggvit som är aningens vitare än S0502-Y men ändå en varmare vit ton.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack för tips! Det lutar åt Pale Linden på väggarna i sovrummet nere. Tror du att det skulle vara fint att måla t ex garderober/hyllorna Pale Green eller har du annat förslag? Några tips på färg till de båda sovloften? Hälsningar, Ulrika
Hej igen
Kika på LADY 8281 Pale Linden eller LADY 8302 Lagerträd till garderober i sovrum. Alternativt, måla in dem i samma kulör som väggarna får.
Sovloft kan vara i LADY 10678 Space om du måla samvarorummet i någon av de ljusare kulörer jag tidigare tipsade om, LADY 1875 Sans, LADY 1832 Skandinaviskt Ljus eller LADY 1931 Kokos.
Provmåla igen.
Det lutar åt kokos på väggar i samvarorummet men jag har även tittat lite på silke. Tror du den blir för ljus? Space kan nog bli fin på loften. Tror du sand, modern beige eller macchiato blir för mörka på loftet? Hälsningar, Ulrika
Hej igen
LADY 0486 Silke blir bättre om man har kritvita vita detaljer. Vill du ha en ljusare ton än Kokos så kika i stället på LADY 1625 Själ, LADY 1875 Sans. Sedan kan loftet vara i LADY 10678 Space eller LADY 1140 Sand. LADY 12076 Modern Beige och LADY 1359 Macchiato blir för röda i sammanhanget.
Provmåla igen.