Kategorier:
- Sovrum
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Klassiks vit
Vi bor i ett hus med tre våningar. Alla öppna ytor på vår mellanvåning och övervåning är båda målade i jotun kalk. Vi önskar nu råd gällande hallen på bottenvåningen som även hänger samman med trappen upp till mellanvåningen. Från hallen angränsar även två sovrum och ett familjerum. familjerummet är nyligen målar målat i färgen wish. Golvet i hallen är i beige/grå kalksten och trappan upp till mellanvåningen är i vitvaxad ek. Samtliga tak/snickerier är i klassisk vit. Ytterdörrarna till hallen är svarta. Till hallen som har en ytterdörr i överläge och en i norr, har vi funderat på färgerna present, pilates eller new york. Till sovrummet som är i söderläge, soft skin, lavendel touch eller new york. Vi har svårt att bestämma oss så vore tacksam för lite guidning!
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop. Återkom med denna så fortsätter vi sedan:)
Vet inte som bilderna kommer vara till hjälp men skickar bilder från hallen på bv som nu är blå och som vi vill ha färg tips på. Det är även på bv det finns ett familjerum i wish och ett primärt sovrum vi önskar förgrips till.Mellanvåningen och övervåningen är målade i kalk, alla tak, snickerier är klassiskt vita.
Hej igen
Tack. Jag ser inte din planlösning. Prova gärna att ladda upp igen.