Kategorier:
- Sovrum
- Övrigt
Lister/dörrar/fönster : Önskar råd
Vi renoverar källaren och sonen tänker sig en grå heltäckningsmatta och ljusa svagt grå väggar. Det är små fönster och inte så mycket dagsljus så viktigt att det känns ljust och fräscht. Vilken kulör kan man tänka sig? Sonen har kikat på Morgondis. I rummet bredvid, gillestugan, tänker vi samma matta men en annan nyans på väggen som matchar. Vill få en mysig känsla men samtidigt ljust. Vilken kulör skulle passa till? Önskar gärna rekommendation till takfärg och snickerifärg som passar till.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Vi ska totalrenovera källaren så allt ska målas om. På övervåningen har vi Lätthet på alla vita detaljer. Bifogar en planlösning. Vi önskar råd till hallen, hobbyrummet och gillestugan. I trappen ner till källaren har vi Space. Själva trappen ska också målas men har inte bestämt vilken färg så tar gärna emot tips på det med.
Hej igen
Kika på LADY 1376 Froströk, LADY 1622 Reflektion eller LADY 0486 Silke till väggar och LADY 1624 Lätthet till tak, fönster, dörrar, lister etc.
LADY 9915 Morgondis är en gråblå ton som kan upplevas ganska kall.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Jämför med olika mattprover.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.