Matcha färger

Kategorier:

- Sovrum

Vi har köpt ett hus, och efter många år i vita lägenheter längtar jag efter färg på alla väggar. Övervåningen har snedtak och jag vill måla väggar och tak. Jag vill ha tips på hur jag kan matcha olika färger i dessa rum: två mindre sovrum i österläge till döttrarna 8 och 10 år. De dras till varma korall eller gulgröna nyanser när vi tittar på bilder av målade rum. Ett mellanstort allrum med balkong i söderläge, öppet ner till hall med trappa som just nu är vit men som också ska få färg senare. Allrummet ska vara ”barnens vardagsrum”. Och sedan ett stort sovrum i västerläge, där vi vill ha nån mörk färg. Det finns så många fina färger, men jag vill ha tips på hur jag får ihop helheten i denna övervåning, och förslag på nyanser :) Allt är vitmålat idag. Väggar tak lister dörrar osv men kan tänka mig att måla allt.

2023-11-16 09:14:31

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och vad ni gillar för färger, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Överlag är det höst färger som jag vill ha i hela huset. :) Vi kommer att måla alla vita detaljer också, antingen vita igen eller i nån färg. Så ge gärna tips på det med. Tjejerna som ska bo i de mindre rummen gillar varma ljusa toner, aprikos, gul och grön, och mörkt turkost har de gillat på bilder. Eftersom det är snedtak vill jag måla tak och väggar i samma färg och få till ombonad känsla. Det stora rummet är vuxensovrummet och det får gärna ha nån mörk färg. Gröna och grönblå färger eller orange är det som vi gillar mest på bild, men jag tror att även grå och bruna färger skulle kunna fungera. Även i detta rum vill jag måla väggar och tak i samma /kompletterande färger. Trappan är vit idag men ska målas svart eller iallafall mörk. Jag är osäker på hur man bäst färgsätter i ett sådant öppet utrymme men vill ha nån färg även här. Det bör ju vara nånting som kan binda samman de olika rummen på övervåningen. Mörka och mellanmörka trämöbler är det som kommer vara större delen av inredningen. Bilderna är från prospektet, så det är tidigare ägares inredning. Vi flyttar in om ett par månader och då kommer sovrummen vara prio att måla först. Tacksam för alla tips jag kan få.

01/01/2024 13:21:21

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Ska ni även måla nedre plan? Har du i så fall en planlösning över detta och färgkod på köksluckorna.

Ska ni även måla fönster? Om inte, vad har dessa för färgkod?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, ja även nedervåningen ska få nya färger så småningom, jag har inte färgkod på luckorna i köket men tänker att jag ev målar om dem också tillslut. Målade fönster är underbart fint tycker jag. Både mörka/svarta och knalliga gula och gröna färger har varit en önskedröm tidigare, så ja de vill jag måla. Vardagsrum-matrums delen av nedervåningen vill jag gärna använda kalkfärg och måla väggar tak lister och fönster. Jag vill verkligen måla allt. Endel kan också få bli beige eller riktigt ljusa nyanser.

03/01/2024 11:03:10

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Dina köksluckor utgör en ganska stor yta som du alltså ser samtidigt som du ser väggarna. Kulören (färgkoden) på dessa kommer därför att påverka vad som blir snyggt i övrigt och hur du kommer att uppleva slutresultatet.

Kolla därför gärna upp vilken färgkod dessa har genom att jämföra liknande kulörer eller scanna av dem.

Återkom sedan med detta samt gärna en planlösning över nedre plan så fortsätter vi med din färgplan sedan:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Planlösning för nedre plan finns redan bifogat, jag har inte möjlighet att få fram koden på köksluckorna men jag vill ha grågrönt eller grått med koppar och svart som accenter när jag är klar. Om jag behöver måla även köksluckorna för att uppnå det så gör jag det. För vardagsrummet är jag som sagt sugen på kalkfärg för det ses så härligt ut. Målbilden är ett stort träbord, många stolar av olika slag, nån renskinnsfäll, mycket träerna möbler och chesterfield fåtölj, roströda textilier, befintlig soffa är mörkblå sammet (om den är tillräckligt stor kommer den vara kvar). Så jag tror att nån beige färg på väggar och tak kanske är bra, eller varmgrå, eller brun. Men jag vet inte om jag bara är feg då. Det är ju stor yta så man kanske får till det där varma ombonade genom att måla fönster och lister i en mer vågad färg om väggarna och tak är mer milda. Mvh Cecilia

04/01/2024 10:11:55

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. När man färgsätter med grå och beige kulörer så blir det mest harmoniskt om man har ungefär samma gulhet/rödhet i alla toner. Om man tex har en grå ton i ett rum och ser denna ihop med en beige kulör i angränsande rum så kan det grå tonen upplevas kallare än den egentligen är och den beige tonen blir gulare än den egentligen är vilket ofta upplevs "lite fel".

Kulören på dina köksluckor kommer att påverka hur du upplever kulörer i köket och i angränsande rum. Utifrån dina bilder så upplever jag dem ganska grå. Därför blir det bättre med gråare toner än beige om man vill undvika ovan effekt.

Börja med köket. Kika på  LADY 1376 Froströk i köket och  LADY 10341 Kalk i matrum och v-rum eller  LADY 1622 Reflektion i köket och  LADY 12077 Sheer Grey i matrum och v-rum. Måla allt som ska vara vitt (om vitt) tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i  LADY 9918 Klassisk Vit

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur ni upplever dessa toner i de allmänna utrymmena så fortsätter vi med detaljer och övriga ytor. Om ni önskar mer kulörta toner på väggarna i dessa rum, vad gillar ni för andra färger?

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hejsan, nu har vi en idé om färger. I köket, vägg och tak i Cheerful peach, eller Bella. Köksluckorna målas om i grön eller beigegrå som matchar. Vardagsrummet, väggar i lady minerals i någon teraccottafärg. Jag har spanat på rustikk teraccotta, devine, embrace muted Coral och peachy. Taket målas i en matchande färg eller samma. Hallen och trappen upp till övervåningen: en mörk grön färg. Kanske organic Green. Barnens rum, måla väggar och tak i samma färg, cheerful peach, humble yellow, muted coral eller kaiseryellow. Master bedroom, Beat, Bella eller muted coral. Vad tror du är det idéer som hänger ihop? Är det nåt som jag borde fundera mer på eller har du andra förslag? Är det några av förslagen som kommer göra sig bättre tillsammans? Tar gärna emot tips på färg för fönster och dörrkarmar och förslag på färg till köksluckorna. Mvh Cecilia

10/01/2024 22:09:33

Kommentar

Just det vi får snart tillträde och kommer då börja med att måla provbitar som vi kan flytta runt enl rådet i ditt förra svar. Det jag är ute efter är ju en plan att utgå ifrån så att jag vet vilka provbitar jag behöver börja med. Mvh Cecilia

10/01/2024 22:12:33

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Börja alltså med att hitta en fin färgskala i kök/v-rum. Kika på  LADY 1109 Lysning till väggar i kök/v-rum och  LADY 1536 Burnt Ochre i matrum/v-rum. Köksluckor kan vara i  LADY 11012 Rustic Brown.

Ett mildare alternativ kan vara  LADY 12074 Peachy i köket och  LADY 12083 Devine till v-rum och  LADY 8575 Natural Green på köksluckorna.

Fint att måla samma kulör på väggar som i tak.

Provmåla igen och återkom sedan med hur ni upplevde de olika kombinationerna så fortsätter vi med övriga ytor.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun