Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Vet ej färglös, men lister och tak är vita, kall nyans
Hej! Önskar rådgivning kring färg i två sovrum, samt vardagsrum. Bägge sovrummen ligger i öster och vardagsrummet har fönster i väster. Bifogar planlösning och några inspirationsbilder. Sovrum 1d: I det något mindre sovrummet vill jag ha en ljus rosa, åt det varma/peachy-hållet. Har provmålat med Auro Sidenväveriet som ”ser” rätt ut på produktbilder men i vårt rum blir den väldigt grå, ffa då senare på dagen. Har ni tips på någon ljus rosa från Jotuns sortiment som passar till ett rum i öster? Skulle också kunna tänk mig ett alternativ av er Earthy Yellow, men den kanske inte alls gör sig i öster? Sovrum 2/barnrum: Det andra sovrummet är ett barnrum där sonen önskar klarblått (bifogar bild). Svårt att uppskatta vilken blå kulör man ska välja bara utifrån färgprover, är rädd att det kommer bli för mörkt. Tips? Även detta rum ligger i öster. Vardagsrum: önskar en ljus varm beige färg här, som inte upplevs grå eller gul. En kulör som, om möjligt, håller sig neutralt beige i västerläge. Tittat lite på Jotun Kokos och Själ? Kan nån av dessa passa? Hade inte tänkt måla om tak eller lister i nått av rummen, så de är vita (vet ej färgkoden) Stort tack på förhand!
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej! Tack för svar. Jag fick tre vita färgprover på färghandeln och taken ligger närmst S0500-N, medan lister och dörrkarmar ligger i mitten av de två du skickade, alltså ett tredje färgprov som är 0501-Y01R. Listerna i barnrummet som jag önskar en klarblå färg i är mest likt s0502-y. Allt gott, Gabrielle
Hej igen
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Vad har du för färgkod på köksluckor?