Garderobsfärg

Kategorier:

- Sovrum

Lister/dörrar/fönster : Lätthet

Jag ska måla om en hel lägenhet inkl. väggar, tak och snickerier. För väggar i hall, barnrum, vardagrum och kök har jag valt Skandinaviskt Ljus och till luckorna i köket Jotun Sand (enl NCS kod). Till sovrummet (master bedroom) funderar jag på en rosa kulör både för väggar och garderob och har tittat på Jotun Blushing Peach och Senses, vad tror du om det? Rummet ligger i öster. Hälsningar/Sara

2023-11-23 13:16:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer ska målas om. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, allt kommer att målas. I och med att vi valt Skandinaviskt Ljus på övriga väggar samt Sand på luckor i kök så lutar det att vi målar alla snickerier i S0502_Y för att göra det enkelt för oss vid köp av nya innerdörrar osv som ofta kommer i den färgen (behöver vi inte måla om dem). När jag jämför färgerna så gör övriga kulörer att S0502-Y ser tillräckligt vit ut. Taket funderar vi dock på att måla i en något ljusare kulör eftersom vi har rätt lågt i tak, Kanske Jotun Lätthet (tar gärna råd från dig ang. det också). Det läskiga beslutet är dock om vi vågar beställa rosa garderober till ett rätt litet master bedroom (lite rädd för att det ska se ut som ett barnrum). Garderoberna ska byggas över sängen så de kommer ta mycket plats. Tanken är att väggen ska målas i samma färg. De rosa kulörer jag funderar på är Senses och Blushing Peach, där jag just nu är lite mer inne på Senses eftersom den är lite mer nertonad. Tack för hjälpen!

24/11/2023 10:28:14

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Om vi börjar med det som ska vara vitt så är det fint om allt som är vitt målas i samma vita kulör. Om fönster, dörrar, snickerier och övriga vita detaljer målas i S0502-Y så måla taken i  LADY 1001 Eggvit som är något ljusare men ändå en varmare vit ton.  LADY 1624 Lätthet blir för vitt.

Om ni har valt  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus och  LADY 1140 Sand så är det fint med en varmare rosa ton i sovrummet. Kika tex på  LADY 2040 Ljus Granit,  LADY 20047 Blushing Peach,  LADY 12120 Desert Pink eller  LADY 12083 Devine. Superläckert med garderober i samma rosa kulör.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack så mycket! Då chansar jag på Blushing Peach både på garderober och vägg, och Eggvit på tak. Funderar på om jag ska testa Wonderwall för de väggar som ska målas i Skandinaviskt Ljus eftersom det är Hall, Kök och Vardagsrum, där de två förstnämnda behöver vara avtorkningsbara. Den verkar matt, men inte lika matt som Pure Color, men funkar den också i Vardagsrum? (för att inte krångla till det för mycket för målarna) En annan fråga, funderar på om jag ska måla en del av hallen i någon gul färg. Har du förslag på en gul som passar med Skandinaviskt Ljus? Mvh/Sara

27/11/2023 13:53:01

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

 LADY Wonderwall är som du säger något blankare än  LADY Pure Color. Den är även lite mer robust vilket gör att den passar fint i hallar, kök och andra ytor som behöver tåla lite extra slitage. I ett v-rum så hade jag målat med den mattare LADY Pure Color men det beror ju även på hur rummet ska användas.

Kika på  LADY 11173 Humble Yellow eller  LADY 1632 Rock Sugar till hallen. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun