Kulör till kök och skåpsluckor

Kategorier:

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Vitt tak, men målar gärna det också

Hej, vi har en sommarstuga i Dalarna som är byggd i timmer. I köksdelen som är på ca 7 kvm så är det panel på väggarna och en liten del med köksbänk och överskåp. Nu vill vi måla om väggpanelen och luckorna och står inför det vanliga problemet med kulörer😀 Kan du hjälpa till efter den enkla beskrivningen?

2023-12-07 18:59:24

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkoder i angränsande rum, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, jag skickar med en planritning över stugan. Vi tänker när vi ändå håller på, att vi målar om både sovrum och kök. Det är så små rum så att vi går över alla ytor. Väggarna är stående smal panel. Vi kommer däremot inte att röra "storstugan" då det är timmerväggar som är ljusbrunt betsade. Med alla ytor menar vi: Väggar tak tak och golvlister Dörrkarm mellan sovrum och kök Köksluckor Dörr till garderob Fönsterkarmar invändigt Karm till ingång från "storstugan" Jag har tittat på er nya färgserie Canvas och gillar de färgerna, kunde kanske stämma in. Hälsningar /Robert

11/12/2023 18:43:53

Kommentar

Hej igen, ser att formatet på det som jag skrev ha r förändrats. Jag radade upp det som ska målas under vartannat. Jag hoppas att det går att läsa, annars gör jag om. /Robert

11/12/2023 19:18:42

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1632 Rock Sugar till luckorna och  LADY 12075 Soothing Beige till väggarna i köket. Sovrummet kan vara i  LADY 8493 Green Tea,  LADY 12291 Soft Brown eller  LADY 2300 Jord. Måla fönster, tak, lister, dörrar och övriga snickerier i  LADY 0486 Silke eller  LADY 1376 Froströk.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för hjälpen! Det kan bli hur bra som helst. De kombinationerna hade vi inte kommit på själva. Vi fixar provburkar och provar nästa gång vi åker upp. /Robert

12/12/2023 17:28:00

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt att hjälpa:))

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun