Färgsättning i ett vardagsrum och matrum/bibliotek. Huset är från 1910.

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : Vitt på alla lister och fönster

Hej, jag har ett vardagsrum och ett matrum som jag behöver tips om på färgsättning. Jag har tänkt någon rödbrun ton i matrummet/bibliotek. Typ grounded red. Jag får inte riktigt ihop hur jag ska matcha vardagsrummet. Fönster, dörrar och lister är Stockholmsvita.

2023-12-17 12:30:28

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om. Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig gärna vidare sedan:)


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

, hej igen, det är S0502-Y på fönster och dörrar, vissa kommer att målas igen. Det kommer även att byggas en bokhylla på väggen i matrummet (runt fönstret ovanför den blåa soffan). HJag bifogar planlösning nedan. I planritningen så är det bara en dörr mellan vardagsrum och matrum, men den har idag en större öpning som du kan se på bilderna Tack för din hjälp. /Catarina

19/12/2023 13:37:29

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 11175 Adventure,  LADY 12179 Embrace eller  LADY 20047 Blushing Peach till matrummet och  LADY 6350 Soft Teal,  LADY 6351 Tender Green eller  LADY 5490 Serene Blue till v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Tack för hjälpen Catarina

20/12/2023 16:57:46

Svar från kulörrådgivaren:

Bara roligt att hjälpa dig:)

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun