Kategorier:
- Vardagsrum
Lister/dörrar/fönster : LADY 1624 LÄTTHET
Hej! Vi försöker hitta en bra färg till vårt vardagsrum. Vi har provmålat med tre jotun-färger i gråskala: 1500 - den här tycker vi egentligen om men jag upplever den åt det lila hållet. 2000 - den här tycker vi är alldeles för mörk och drar också åt det lila hållet. Jotun kalk - denna är behaglig, men upplevs just nu lite väl gul. Jag skulle vilja ha en ljust grå, som upplevs något varm. Vi har två stora fönster som vätter åt öster. Vi funderar på en soffa i färgen Genesis Lion från folkhemmet, för att få in mer varma toner. Golvet är vitlaserat trä men har en del gula toner i sig.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här behöver jag lite mer information. Vad har du för färgkod på köksluckorna, om man ser dessa från v-rum? Återkom med detta samt bild på soffan så fortsätter vi sedan.
Hej Annika! Tack snälla. Köksluckorna är högblankt vita idag, men planerar att byta dessa till matt vita. Bifogar bild på soffan i vald färg (den har inte hunnit komma än).
Hej igen
Tack. Kika på LADY 1931 Kokos, LADY 1016 Blek Sand eller LADY 11173 Humble Yellow. S1500-N och S2000-N är gråblå toner där det blå draget framträder tydligare ihop med varmare toner som varma vita, beige, grönt, gult...etc.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.