Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Sky grey, northern mystic/Balans
Vi gör om soffrum, matdelen och hallen. I soffdelen har vi valt en tapet som fondvägg med mycket grönt i och funderar på att måla tak och väggar i Northern mystic eller Balans. Övriga tak har vi funderingar på att måla i Sky grey samt sätta en annan tapet än den i soffdelen. Ute i hallen kommer vi platsbygga en förvaringsmöbel som vi funderar på att ha i en grågrönfärg. Eller har ni tips på andra kulörer som passar fint ihop?
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier och köksluckor, om inte ALLA dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt färgkod i angränsande rum och bild på tapet, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Vi kommer inte ha något vitt, dörrar, lister, foder m.m kommer målas antingen svarta eller i samma färg som väggarna.
Funderar på någon av dessa i matsalsdelen
Väggen som är 3,4 m kommer ha löv/papegojtapeten. Och väggen som är 3,63 m kommer ha den mer enfärgade tapeten.
Hej igen
Tack. Har du även en färgkod på köksluckorna?
De kommer göras om framöver, så det spelar ingen roll nu.
Hej igen
Tack. Ser tyvärr bara bilden på papegojtapet men börja med att hitta en grön ton som fungerar i ert ljus med denna. Kika tex på LADY 6325 Balans, LADY 7629 Antique Green, LADY 7628 Treasure, LADY 6352 Evening Green eller LADY 5454 Dark Teal. Taket kan vara i LADY 8470 Smooth White, LADY 1350 Sky eller LADY 8094 Dunkel.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.