Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Hej! Behöver hjälp för en lägenhet som ska målas. Köket är Ikea Axstad matt blå. Väggar i kök och vardagsrum ska målas. Lister är i vitt (ej Stockholmsvitt). Bilder jag bifogar är den gamla ägarens möblering.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Lister och dörrar kommer att målas i S0500-N. Bifogar planlösning. Det ska vara gardiner i bruten vit.
Hej igen
Kommer ni även att måla fönster? Om inte, vilken färgkod har dessa? Moderna fönster har ofta en svart gummilist mellan glaset och själva fönsterbågen vilket gör att de är lite knepiga att måla om. Därför kan det vara bra att utgå ifrån den vita kulören på dessa.
De ska målas om inom kort av bostadsrättsföreningen så vi anpassar det senare.
Hej igen
Tack. Vad tänker ni för färg på väggarna? Grå, beige, grön, blå, mörk, ljus...?
Ljus men antingen åt det gråa eller beiga hållet. Inte för gult eller rött i tonen. Bra om det passar till en grön/blå soffa (petroleum).
Hej igen
Kika på LADY 1928 Sommarsnö till kök/v-rum och LADY 8470 Smooth White till sovrummet.
Dessa grå toner brukar vara fina mot blått och grönt.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej igen
Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i LADY 9918 Klassisk Vit.