Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Kan väljas tsm med er
Jag har precis flyttat in i min lägenhet som är byggd 1945 och är 50kvm stor. Orginalgolv är fiskbensparkett. Köket är nyrenoverat i kulören NCS S 2005-Y30R. Jag renoverar badrummet som kommer få kaklet Klinker Bricmate, J612 Azul Olive (brun oliv färgad) Jag behöver måla om alla väggar, garderober osv och vill ha ett genomgående känsla av genomtänkthet. Jag blev otroligt inspirerad till detta färgtemat i lägenheten (https://www.ladyinspirationsblogg.se/ny-fargkarta-fran-lady-canvas/) och vill gärna ha ert råd då jag även behöver måla golvet i vissa delar av lägenheten.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina dessa detaljer om inte ALLA dessa ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej Annika, Jag skall måla om detta med! Återkom gärna med svar så fort du kan då det börjar närma sig målning nu :) Mvh Sara Annvik
Hej igen
Tack. Har du även en planlönsing att ladda upp så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen hänger ihop.
Hör kommer den
Hej igen
Tack, toppen. Kika på LADY 12290 Antwerp Beige i kök/v-rum, LADY 20217 Muted Coral i hall och LADY 2224 Indi Pink i sovrum. Måla allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och lister i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Vår vackraste väggfärg någonsin – supermatt
Minimal lukt och matt, hållbar finish
Vacker, matt och robust
Vår bästa färg - till trä och panel
Perfekt, helmatt tak