Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Klassisk vit
Hej! Min syster har köksluckor i färg klassisk vit. Det är en öppen planlösning med stora fönster. Vilken färg skulle passa bäst? Kan man köra klassisk vit i hela huset eller rekommenderar du något annat? Tusen tack på förhand Hälsningar Tamam
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att ladda upp en planlösning så vore det toppen? Den behöver inte vara så avancerad, bara så att jag ser hur rummen förhåller sig till varandra:) Återkom med denna samt vad hon gillar för färger så fortsätter vi sedan.
Hej ! Hon gillar vit och neutrala färger. Mycket av inredningen kommer att vara i beige färg. Hälsningar
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Om allt som är vitt köksluckor, tak, fönster, dörrar och övriga lister är i LADY 9918 Klassisk Vit (kritvitt) så kika på LADY 1376 Froströk eller LADY 0486 Silke till väggarna i kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tusen tack för svaret Om hon ska fräscha till, kan det funka att använda klassisk vit? Eller blir det för mycket vit ? Hälsningar
Hej igen
Det kan vara fint att välja en nästan vit ton för att det ska bli en liten kontrast mot övriga vita detaljer men det är ju egentligen en smaksak.
Det finaste är ju om allt som är vitt eller ska vara vitt tak, fönster, dörrar, snickerier, köksluckor, väggar är målat i samma vita ton. Läs gärna mitt tidigare svar om detta:)