Rådgivning av färg i nyprod lägenhet

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : NCS S0500-N

Hej, Vi gör tillval för målade väggar i en nyproducerad lägenhet som har morgonljus och verkar vara relativt mörk efter kl 13-14. Parketten kommer vara en vitlaserad enstavsparkett från Kährs, Ek White Loft Plank. I köket kommer vi ha Vedums luckor i färgen linnebeige med NCS-kod 2005-Y20R med en spräcklig granitsten Bohus grå blank. Köket har öppen planlösning mot vardagsrum och hall där jag funderar på att ha samma färg i alla dessa tre ytor och då gärna en ljusare beige färg då det pga dåligt ljusinsläpp kommer uppfattas ganska mörkt i lägenheten. Kan Hvit te,Sommarsnö, Froströk, Sans eller annan färg passa in typ koden 1002-Y20R? Eller vilken NCS-kod tycker du gör sig bra till de luckorna + parkett + stenen i köket? För våra tre sovrum funderar jag på Hvit te eller en liknande beige ton som i kök/v-rum/hall men ev lite mörkare samt Indi Pink i ett av rummen och ev en grönaktig färg. I badrum ska vi välja Centro klinker Jura varmgrå (snarare en spräcklig beige färg). I WC funderar jag om någon av dessa färger ( 1502-G50Y eller S 2005-Y20R) passar till klinker Terazzo vitgrå, grå eller Marmor Hampton, alla från Centro. Har laddat upp bilder på alla klinkers, parketten samt bänkskivan. Tusen tack på förhand!!

2024-01-08 22:35:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Om era köksluckor blir i S2005-Y20R och ni har allt som är vitt tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i kritvitt så kika på  LADY 0486 Silke,  LADY 1376 Froströk eller  LADY 1275 Mild till väggarna i dessa rum.  LADY 1928 Sommarsnö blir för grå mot luckorna och  LADY 1875 Sans blir bättre ihop med varmare vita detaljer.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplever dessa toner samt en planlösning så fortsätter vi sedan med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.





Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun