Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Kontor
Vi ska bygga hus med Eksjöhus. Huset har en öppen planlösning där köksluckor samt garderoben i hallen kommer vara i färgen Linnebeige NCS S 2005-Y20R från Vedum. Vad rekommendera ni för färg på väggarna? Samt hur ska jag tänka i resterade rum om jag skulle vilja ha en annan färg men ändå behålla den ”röda tråden” i huset.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej, Tack för svar. Det som är spikat är följande: Innerdörrar :NCS-S 0502-Y Samt färgen på kök/garderob i hallen som jag skrev innan. Ytterdörr: NCS S 7000-N Fasad kulör: Jotun 7653 Stockholmsgrön och detaljer Jotun 1024 Tidlös. Lister, snickeri samt fönster invändigt är ej målat. Mvh
Hej
Om innerdörrarna är beställda i S0502-Y så måla allt som ska vara vitt fönster, lister och övriga vita detaljer i LADY 1453 Bomull. Taken kan målas i LADY 1001 Eggvit som är något vitare än Bomull men ändå en varmare vit ton.
Kika sedan på LADY 1931 Kokos, LADY 1875 Sans eller LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna i kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur ni upplevde dessa toner i ert ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack . Återkommer när vi kickat på dessa färger. Mvh Amanda
:))
Hej Anna! Vi har valt färgen kokos. Så nu skulle jag vilja ha hjälp med resterande rum. I badrummet nere önskar jag en fin grå ton, gärna i en varmare ton då rummet ligger i norrläge. Sedan önskar jag en härlig färg till stora sovrummet som också ligger i norrläge. Önskar även tips på en härlig blå färg i ett rum som ligger i söderläge. Mvh Amanda
Hej igen
Tack. Fortsätt med hallarna, övre och nedre.
Om du har LADY 1931 Kokos i kök/v-rum så kika på LADY 10678 Space till hallarna. Kontor på nedre plan kan vara i en något mer kulört ton tex LADY 12120 Desert Pink, LADY 20047 Blushing Peach, LADY 2040 Ljus Granit, LADY 8478 Pale Green eller LADY 8281 Pale Linden.
Provmåla dessa och återkom sedan med hur du upplevde dem ihop med Kokos i ditt ljus, så fortsätter vi sedan med övriga rum:)