Val på färg i sonens sovrum

Kategorier:

- Sovrum

- Barnrum

Lister/dörrar/fönster : Tror takförg är standard. Lister och dörrfoder är en mix av 0500 och basvit.

Hej! Jag skulle vilja be om färgråd till sonens sovrum. Vill gärna ha en dämpad blå nyans ev åt det gröna hållet samtidigt där jag vill att det ska komplettera eller iaf vara fint mot våra andras rum som ligger i nära anslutning. I min andra sons rum som ligger mittemot (samma snedvägg i bägge deras rum) har vi målat snickerier i st Pauls blue. Vårt intilliggande sovrum är målat i en grön färg där jag saknar ncskod men har ett ”recept” på burken. Rummet har ett ganska stort fönster i söderläge. Vill inte att det blir för mesigt utan ganska mörk ton såsom våra andra rum men vill ändå att det ska bryta av lite. Har ni nåt förslag?

2024-01-09 22:27:07

Kommentar

Burken

09/01/2024 22:28:26

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej! Halva väggen är målad idag i s0500-N. Det ser ut som att talet har samma alt s0300n. Snickerierna har målats i en mix av s0500-n och s0502-y. Således mindre gul än vanlig stockholmsvit. Upplevs vita. Vi ska platsbygga skrivbord, sideboard och ”klä in” garderoben. Tänker att allt ska gå i ett men kommer behålla övre delen av snedväggen samt elementskyddey samt lister/foder vita. Själv kollar på färger såsom skuggblå men funderar på om den blir för mörk och linnlå men lite orolig att den blir för ljus. Bifogar bilder på planlösning, befintligt utseende rum samt hur vi målat med snedvägg i sovrum (där har vi målat med f & b Green smoke). Med vänlig hälsning, Karin

16/01/2024 10:32:07

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 5455 Industrial Blue,  LADY 5180 Oslo eller  LADY 5490 Serene Blue.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun