Väggfärg

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Lister/dörrar/fönster : Vit 0500-N

Hej! Vi har målat köksluckor i Jotun Mohair NCS 4005-Y20R i vår sekelskifteslägenhet och är nu osäkra på vad som passar på väggarna. Vi har öppnat upp mellan kök och vardagsrum så färgen är tänkt vara i hela rummet. Vill ha en ljus känsla mot luckorna men kanske inte helt vit. Det är fönster som vetter mot väst/sydväst. I hallen utanför har vi målat väggarna med Farrow&Ball Shadow white men den upplever vi blir fel/mörk mot luckorna. Tacksam för snabbt svar!

2024-01-11 13:21:26

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Kan ni tänka er att måla om i hallen? Kika i så fall på  LADY 1376 Froströk,  LADY 1275 Mild eller  LADY 0486 Silke till kök/v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom med hur ni upplevde dessa mot köksskåpen så fortsätter vi med hall och övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.



Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, nej hallen är nyligen målad i denna kulör. Mvh

12/01/2024 12:18:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 0486 Silke och  LADY 1376 Froströk till kök/v-rum. Provmåla igen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun