Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Antik vit
Jag ska göra ett vuxen sovrum och står i valet mellan Gentel whisper och Sand Modern beige i Lady minerals 3 väggar och fondtapet (se bild) Skickar bild på hallen (liten )som är utanför och ska målas om
Hej
Om du har en varmare vit ton på dina vita detaljer som fönster, dörrar och lister så kika på LADY 1140 Sand, LADY 10678 Space eller LADY 12075 Soothing Beige. LADY 12182 Gentle Whisper och LADY 12076 Modern Beige blir bättre ihop med kritvita vita detaljer.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej Annika! Jag hade tänkt att måla med Lady minerals, på 3 väggar.Du skrev inget om Minerals.Ska jag inte ha det? t Tapeten som du ser på bilden tänkte jag ha på EN vägg Vad tror du om det? Mvh Irene
Hej igen
LADY Minerals kalkfärg är fin. Den finns i ett begränsat antal kulörer. Om du klickar på länken och scrollar ner lite så ser du alla kulörer.
Jättesvårt att avgöra exakt vilka toner din tapet innehåller men provmåla gärna de kulörer jag tipsade om.