Kategorier:
- Vardagsrum
- Sovrum
- Kök
- Hall
- Barnrum
Lister/dörrar/fönster : Nedre våningen: Sans i entré, vardagsrum, kök. Silke i wc och tvättstuga. Övre våningen: Sans i trappuppgång och hall, tender green i första sovrummet, pale linden i andra sovrummet och soothing beige i tredje sovrummet.
Hej! Vi har valt ut jotun kulörer till vårt nya hem (radhus från 1968). Vilken vit färg på tak och lister rekommenderar ni till dessa färger? Har ni ev. någon synpunkt gällande färgkombinationerna vi valt ut dvs. hur de passar ihop? Mvh, Nicolina
Hej
När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier köksluckor, om inte alla dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta samt en planlösning, så hjälper jag dig gärna vidare sedan.
Hej! Tack för den snabba återkopplingen! Det är så att vi ska totalrenovera så vi kommer inte ha kvar något sedan tidigare. Just nu är allt rivet/under rivning (tak, väggar, golv, dörrar - allt ska bytas ut). Vi har valt ut färgen Sans till vardagsrum, matsal och kök till samtliga väggar. I köket ska vi även ha färgen Sans på skåp samt luckor. Stänkskydd och bänkskivor i carrara marmor. Vi kommer lägga in en ljusare ekparkett i alla rum. Taket ska målas och frågan är vilken vit nyans du skulle rekommendera till Sans. Här behöver vi även bestämma vit nyans för nya golvlister (vi kommer inte ha några taklister), dörrar och fönster. Bifogar bilder på: planlösning nedre plan skiss av nya köket och ritning på kök/matsal nya golvet en gammal bild på hur det sett ut innan renovering Med vänlig hälsning, Nicolina
Hej igen
Det finaste är om allt som ska vara vitt, tak, fönster, dörrar och övriga vita detaljer eller vita väggar, målas i samma vita kulör. Om man blandar olika vita toner så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita detaljer lite gulare än de egentligen är när man ser dem ihop med kritvita detaljer som då kan få ett blå-stick.
Om ni har LADY 1875 Sans i de allmänna utrymmena, LADY 0486 Silke i våtutrymmen samt LADY 8281 Pale Linden, LADY 6351 Tender Green och LADY 12075 Soothing Beige i sovrummen så måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga snickerier i LADY 1624 Lätthet.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Väggar och tak i våtutrymmen målas med LADY Aqua som är en del av Jotuns våtrumssystem.