Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Vit
Hej Jag ska sätta upp Byggmax akustikpanel Fibrotech Smoaked Oak och har Coloramas golv Sundbyholm Artikelnummer: 356183 Vilken kulör skulle ni rekommendera på resterande väggar? Jag har tittat på bl.a 20145 Wisdom. Mvh Sussi
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och vilket rum som ska målas, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej Det är sovrummet jag ska göra om. Färgen på listerna är just nu vita, men det är inte så viktigt eftersom de kommer att göras om 🙂 Det viktiga är att väggfärgen passar ihop med akustikpanelen (Fibrotech Smoaked Oak) och Coloramas golv Sundbyholm art.nr 356183. Jag har funderat över färgen Wisdom, art 20145.
Hej
Alla kulörer upplevs olika i olika ljus men även olika beroende på vilka andra kulörer du ser samtidigt. Din vita detaljer som tak, fönster, dörrar och övriga snickerier utgör tillsammans en ganska stor yta som du kommer att se samtidigt du ser väggarna. Den vita kulören kommer därför att påverka hur du upplever övriga kulörer och i slutändan slutresultatet.
Men, om vi bortser från detta så kika på LADY 20142 Daydream, LADY 20162 Mellow, LADY 2300 Jord eller LADY 20145 Wisdom.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack snälla 🙂🙏
:))
Hej Annika Jag har med ljus o lykta försökt få tag på färgprover på de färger du ger som förslag. Tyvärr utan framgång. Har du/ni möjlighet att skicka prover på dessa? 🙂 Mvh Susanne Johnson Ängkärrsgatan 3 C 81331 Hofors
Hej igen
Alla våra kulörer ska gå att få blandade hos våra återförsäljare. Här kan du hitta din närmaste https://www.jotun.com/se-se/decorative/dealer-search .
Jag har tyvärr ingen möjlighet att skicka härifrån.