Väggfärg i greige

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

Lister/dörrar/fönster : S 0502-Y på fönster & dörrar (har inga lister). Tak vitt S 0500-N

Vi ska renovera huset. Ny planlösning med öppet kök/allrum och hall. Tänker även måla vårt gästrum/kontor på samma plan i färgen. Luckorna är från HTH Stockholm och de har en del rött i sig (S4005 Y50R). Önskar hitta en greige färg som passar till (inte för mörk dock). Har prövat Sheer Grey som jag upplever blir lite väl mörk. Fick hjälp att sänka ner den 25% av färghandeln (dvs samma recept men 25% ljusare). Men då så upplever jag den lite grå mot luckorna. Vi bor nära en sjö som reflekterar en hel del, vill inte uppleva färgen som blå/lila. Är också orolig att uppleva en färg med rött i som rosa. Tacksam för tips då jag helt kört fast nu!

2024-01-28 22:58:32

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

S4005-Y50R har en rödare underton där det röda förstärks ihop med varmare vita snickerier, beige, grått, gult, grönt osv. 

Har ni möjlighet att välja en annan mindre röd ton till luckorna?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, nej det är inte möjligt då hela köket är beställt och leveransklart om några veckor. Alltså jag gillar ju färgen på luckorna supermycket, men det gjorde det onekligen svårt att välja väggfärg. Dessutom så var det ett medvetet val att välja luckor med rött i-gråa nyanser i vårt hem blir alltid lite blå då sjön utanför ”smittar” väldigt mycket och påverkar färgen.

29/01/2024 18:31:52

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Ok, tack. Era varmare vita detaljer i S0502-Y kommer få luckorna att dra lite mot grårosa. Här behöver du kompromissa lite. 

Antingen väljer du en neutral kulör som fungerar med luckorna tex  LADY 1376 Froströk,  LADY 0552 Tudor eller  LADY 10579 Complexion men som även de kan dra lite mot grårosa ihop med dina snickerier.

Alternativt målar du väggarna i någon varmare ton som är fin mot dina snickerier tex  LADY 1875 Sans eller  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus men som då kan få luckorna att dra mot grårosa.

Ett alternativ är att välja en mer kulört rosa ton tex  LADY 10290 Soft Touch,  LADY 12083 Devine,  LADY 20047 Blushing Peach eller  LADY 2040 Ljus Granit. När väggarna ser rödare ut så brukar man uppleva röda grå toner som mindre röda.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun