Färgval

Kategorier:

- Sovrum

Hej, jag letar efter en ljusgrå, varm kulört som gärna få slå lite åt det gröna, till ett sovrum. Sovrum 2 på planritning. Rummet har ett stort fönster där kvällssol kommer in. Lister och tak ska målas i ”standard vit” har tyvärr ej info om färgkod. Ska lägga in heltäckningsmatta vars färg får utgå från väggfärgen. Några idéer på kulört dom skulle kunna passa i detta rum? 😊 Mvh Charlotte

2024-02-11 06:44:41

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva veta vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina vita detaljer som fönster, garderober, dörrar och lister, för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna färgkoden i angränsande rum och färgkod på köksluckor, så hjälper jag dig vidare sedan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, på listerna vi planerar att använda så står det S 0500 N. Kommer måla fönster i samma kulör. Har inga garderober att ta hänsyn till.

12/02/2024 15:19:25

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Har du även en färgkod på angränsande rum?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Det angränsade rummet är vardagsrummet, planen är att måla om även där samt ha samma kulör i alla rummen som ingår i den öppna planlösningen (allrum, matplats, kök på planritningen) så tar gärna tips på färg som går fint ihop. Vill ha någon ljus varm färg i grå/beige. Köksluckor mm. är i färgen S 5500-N.

14/02/2024 21:07:13

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Kika på  LADY 1622 Reflektion till de allmänna utrymmena kök/v-rum/matrum och  LADY 12077 Sheer Grey till sovrummet.

Måla allt som ska vara vitt tak, fönster, dörrar och övriga vita snickerier i  LADY 9918 Klassisk Vit.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun