Färg på stor inbyggd tv-bänk/bokhylla

Kategorier:

- Vardagsrum

Lister/dörrar/fönster : Bomull

Hej! Jag har precis målat in vår stora inbyggda TV-bänk i färgen Soft Comfort. Våra väggar är i gentle whisper och ett annat rum i huset är målat i ljus granit. Allt i helmatt. Jag upplever att TV-bänken blev lite för ledsen/murrig. Tanken var att måla i en något kontrasterande färg som också gjorde att den svarta tv:n inte skulle sticka ut så mycket. Finns det någon annan kulör jag kan prova som kanske känns lite piggare? Jag är inte heller emot att gå ifrån grå-skalan för att få till en gladare helhetskänsla (dock ej någon vit nyans), och kan gå ifrån helmatt också om det kan hjälpa.

2024-02-18 21:58:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Jag tycker att den ser fin ut men om du vill ha lite mer färg så kika på  LADY 20047 Blushing Peach,  LADY 7685 Subtle Green eller  LADY 4947 True Blue.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. 

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun