Färgsättning litet sekelskifteshus

Kategorier:

- Vardagsrum

- Kök

- Hall

Lister/dörrar/fönster : Vanlig takvit

Hej, Vi håller på och renoverar en stor del av vår undervåning. Och jag har helt kört fast vad gäller färger. Är stammis på lokala färgaffären men behöver proffshjälp. Kort om oss: Familj på två vuxna och två små barn. Bor i ett hus på 122 kvm från 1909. Renoverar i äldre stil men med modern touch då jag tycker det är roligt med färger och trender. Önskar hjälp med: Kök: Vi bygger ett platsbyggt kök i ek. Stilen är shaker. Och vi ska måla detta i någon färg. Funderar på en fin grön. Velar mellan allt från mörk till en ljusare kulör. Då huset är lite mindre vill jag det ska kännas ljust och fräscht men ändå mysigt och personligt. Trapprum: Detta rum vill vi ska bli roligt och lite annorlunda men även passa huset. Sittbänk ska byggas vid fönster och visst skulle det passa bäst att köra köksfärgen även där? Trappan ska även målas. Man ser tydligt in till detta rum från både kök och vardagsrum. Det låser sig här för mig då jag inte vet vad vi ska ha för väggfärg som passar både sittbänk trapp här. Jag har varit inne på att måla trappen i warm blush, grön eller beige. Om beige väljs på trapp vill jag ha något roligt på väggen eller tvärt om. Färger: Kök, matsal och vardagsrummets väggar är målade i Froströk. Snickerier (foder och lister) är inte målade ännu utan bara grundmålade. Så här är vi också öppna för förslag. Har varit inne på att måla golvlister i någon grågeige. Tak är målad i vanlig takvit. Golvet är en lackad fiskbensparkett. Övrigt: Mycket ljusinsläpp. Ber om ursäkt för min skiss. Men hoppas det framgår okej.

2024-02-20 12:09:57

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva lite mer information för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Vilken färgkod (ncs) har du på dina vita detaljer som fönster, dörrar och snickerier, om inte ALLA dessa detaljer ska målas om? Det påverkar vilka andra kulörer som blir bra och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på vilken vit kulör (om vita) dessa detaljer har är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och jämföra. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig gärna vidare sedan.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Vi har 0502-y på fönster och snickerier. Är öppna för att måla golvlisterna.

22/02/2024 18:04:47

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack.  LADY 1376 Froströk brukar upplevas lite grårosa ihop med varmare vita snickerier. Kan ni tänka er en annan kulör i kök/v-rum?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Men vilken tur du skrev det. Just rosa vill man ju gärna undvika. Och vi vill ju ha ett varmt och mysigt hem. Vi har precis målat väggarna med froströk. Men har inte fått på färgen på snickerierna ännu så vi inte ens hunnit få upp foder ännu. Kan vi istället välja 0500 på snickerierna nu i efterhand och behålla froströk. Eller blir det tokigt med väggfärgen över lag? Gillar ändå lite dämpade (smutsiga) färger. Och vill då ha en ganska doc grön isåfall.

25/02/2024 12:08:36

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita.

Så, om ni har fönster och dörrar i en varmare vit så behöver ni alltså måla även dessa i en mer kritvit vit ton för att undvika ovan färgeffekt.

Ett alternativ är att måla om kök/v-rum i en liknande kulör som  LADY 1376 Froströk, tex  LADY 1832 Skandinaviskt Ljus som blir bättre med varmare vita detaljer. Provmåla gärna.

Hur upplever du annars att Froströk fungerar i ditt ljus med varmare vita detaljer?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej, Vi har endast insidan av fönstren målade i 0502-y. Vi har varken satt upp lister, foder eller målat fönsterbrädor ännu. Dörrar finns inte. Ska kika på färgen du rekommenderade men önskvärt vore att kunna behålla froströk vi precis målat då jag tyckte den var den perfekta blandningen av beige, men utan det gula jag upplevde att många blev efter provmålningen. Men självklart vill vi det ska bli bra. Har du något tips på en bra fin dämpad grön eller beige till köket som ska målas?

26/02/2024 15:52:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 7685 Subtle Green,  LADY 7686 Mindful Green,  LADY 8494 Organic Green eller  LADY 7613 Northern Mystic till köksluckorna.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun