Rum i norrläge

Kategorier:

- Kontor

Lister/dörrar/fönster : Vit

Hej, Litet arbetsrum i norrläge med endast ett långt, smalt golvfönster som ljusinsläpp. Vill måla bröstpanel i grön och väljer mellan organic Green och northern mystic. Tapeten ovan går i linne med dova orangea blommor och gröna blad. Northern mystic passar färgmässigt bättre till tapeten men oroar mig för att den ska upplevas för blå i norrläge, jag vill gärna ha en riktigt grön mörk känsla. Vad tror du? Tack för hjälpen

2024-02-20 12:53:15

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

 LADY 7613 Northern Mystic har en något kallare ton än  LADY 8494 Organic Green och därför tycker jag att den passar bäst mot tapeten, av dessa två. Tapeten har nästan en blågrön ton i sig.

Kika även på  LADY 5490 Serene Blue eller  LADY 5030 St. Pauls Blue.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Vad även noga med att se hur kulörerna upplevs mot angränsande rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun