Kategorier:
- Övrigt
I sommarstugan har vi byggt en attefallsdels som angränsar mot en gammal yttervägg. Yttervägg (som nu är innervägg) är falurödfärg på gammal timmervägg. Attefallsdelen är ”byggtimmer” dvs modernt timmer i furu. Taket är laserat en gång i vitt men skulle gärna göra det laserat en gång till. Vill ha timmerväggarna i attefallsdelen vita eller grå. Och! Jag är allergiskt mot ”bastukänslan” i furu! Jag vill att färgen ska täcka rätt rejält men att det ska synas att det är timmer bakom. Lister och dörrfoder kan målas i vilken färg/nyans som helst. Golvet är furu och skall inte ändras. Hjäääälp Vad ska man använda?
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva veta vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina vita detaljer som fönster, garderober, dörrar och lister, om inte ALLA dessa ska målas, för att du ska få så bra svar av mig som möjligt? Det påverkar vilka färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt gärna färgkoden i angränsande rum så hjälper jag dig vidare sedan.
Alla lister ska göras om då den som byggde det åt oss inte riktigt har samma tanke för passform som vi. Om man kör gråton på väggarna så passar väl standard vit på lister? Och om vi skulle köra på vit ton på väggarna vad skulle man kunna krydda till det med för kulör på listerna? Som du ser är det rätt fritt val på kulörer. Enda kulören som måste vara kvar är furugolvet (enbart oljat) och den gamla ytterväggen som är falurödfärg. Har tyvärr inga bilder på attefall men det är 15 kvm med ett loft.
Hej igen
Kommer ni även att måla om fönster och dörrar? Om inte, vad har dessa för färgkod idag? Även lite osäker på vad du tänker när du skriver att du "Jag vill att färgen ska täcka rätt rejält men att det ska synas att det är timmer bakom"? Tänker du att väggarna ska laseras eller målas med täckfärg?
Återkom med detta så fortsätter vi sedan:)