Kategorier:
- Kontor
Hej! Önskar råd för fin färgkombination. I kök/matsal kommer köksluckor och väggar vara i Kokos, snickerier i Space, tak i Exhale. I angränsande kontor/gästrum tänker jag Space på väggar och samtliga snickerier. När man sitter vid matbordet ser man in i gästrummet. Lägenheten har 3,40 i takhöjd. Klurar över takfärg i detta rum, det är ganska litet. Ska man ha något mer färgstarkt än Exhale, eller köra mer neutralt där? Tar gärna emot era rekommendationer.
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte ALLA dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej! Allt kommer att målas in i de färger jag nämnt.
Hej igen
Tack. Kika på LADY 6325 Balans, LADY 5180 Oslo eller LADY 5489 Free Spirit eller den ljusare LADY 7555 Soft Mint till taket i gästrum.
Provmåla igen.