Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
Hej, Vårt nya kök kommer ha färgen pärlgrå från Ballingslöv (NCS S 1500-N) och har nu svårt att välja en grå väggfärg som passar ihop med köket. Tacksam för tips och råd. Mvh Josephine
Hej
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning och färgkod i angränsande rum, så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Hej, Färgkod på lister och dörrar är NCS-S0502-Y (vit) Bifogar en bild på planlösningen. I allrum två och hall tänker vi samma färg som kök/vardagsrum. I sovrummen har vi inte bestämt färg än men om du har tips på passande rosa färg i ett sovrum och antingen blå eller grön i andra så vore det toppen :) Mvh Josephine
Hej igen
Tack. När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.
Era köksluckor har en gråblå ton S1500-N där det blå draget förstärks ihop med varmare toner som tex S0502-Y, beige, gult, varma grå, grönt...osv. Om man inte vill förstärka det blå draget så undviker man alltså varmare toner.
Å andra sidan har ni varmare vita snickerier vilka blir finast ihop med just varmare toner. Här behöver ni alltså kompromissa.
Antingen väljer man en ljusare grå som passar med skåpen tex LADY 1622 Reflektion men som då kommer se kallare ut ihop med de varmare vita detaljerna som kommer se gulare ut än de egentligen är.
Eller, så väljer ni en grå som är fin ihop med snickerierna tex LADY 1024 Tidlös men som får luckorna att upplevas blåare.
Ett annat alternativ är att välja en lite mörkare och/eller mer kulört ton som tex LADY 4629 Skuggblå, LADY 9924 Larvikitt, LADY 2336 New York, LADY 5200 Dusky Blue, LADY 5044 Blåis, LADY 20142 Daydream eller LADY 20162 Mellow.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur ni upplevde dessa kulörer ihop med luckorna i ert ljus så fortsätter vi med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej, Vi har nu provmålat både reflektion och tidlös men tycker inte att de känns bra. Reflektion är för lik vit och tidlös känns för gul. Har du tips på en mer grå färg som inte är lika mörk som de andra du tipsade om? Mvh Josephine
Hej igen
LADY 1024 Tidlös upplevs lite gulare än den egentligen är ihop med S1500-N. Läs gärna mitt tidigare svar om detta.
Kika även på LADY 10679 Washed Linen, LADY 1973 Antikgrå och LADY 1391 Ljus Antikgrå. Dessa grå brukar fungera med dina snickerier men kan få luckorna att upplevas lite mer blå. Provmåla gärna.