Färgsättning villa med olika fasadtyper

Kategorier:

- Hus

- Puts och grundmur

Dörrar/fönster/garageport :

Grundmur och tak :

Hej, ska måla om en suterrängvilla från 70- talet där kortsidorna har vitt tegel och långsidorna är i liggande träpanel, kulör Kontur. Jag önskar nu skapa ett enhetligt uttryck för huset och behöver input för att komma rätt. Hur ska man tänka kring kulör på fönster, foder och dörr för att det inte ska kännas för spretigt utan skapa en harmonisk look?

2024-03-13 13:16:07

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Lite osäker på din fråga. Kommer du att måla hela huset, alltså alla fasader i 1378 Kontur? Tegelfasad behöver putsas innan man kan måla på den.

Återkom med detta så hjälper jag dig gärna vidare.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar:

Hej, nej bara träfasaden i Kontur. Min huvudfråga är hur man bör tänka när man har två olika fasader att ta hänsyn till, i mitt fall vitt tegel och träfasad i kontur. Hur får man ihop ett fint uttryck för hela huset? Bör detaljerna vara samma som fasaden för att hålla nere antal kulörer eller kan man kosta på sig lite kontrast på detaljerna? Eller enbart exempelvis låta dörren gå i en annan kulör. I dagsläget har jag labrador på foder och fönster, mörk rubin på dörr. Funderar på om det är en kulör för mycket på helheten?

14/03/2024 14:57:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Om du målar trägavlar och träfasad i JOTUN 1378 Kontur så kika på Kontur även till fönster, foder och vindskivor. Ytterdörr och garageport kan vara i  JOTUN 1899 Front. Det blir lugnare än det är idag.

Provmåla igen.

Måla träfasad, vindskivor, knutbrädor och foder med DEMIDEKK Infinity eller den mattare DEMIDEKK Infinity Pure Matt. Fönster och dörrar målas med DEMIDEKK Infinity Details.

För bästa råd om vilken produkt som blir bäst på garageporten måste jag hänvisa dig till vår tekniska support. Du når dem på Jotun.com. Klicka på pratbubblorna längst ner i högra hörnet så svarar de dig så fort de har möjlighet.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun