Färgsättning hus

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Kontor

- Övrigt

Lister/dörrar/fönster : NCS S 00502-Y

Önskar få tips om färgsättning av samtliga rum i vårt hus. Gärna med utgångspunkt i 1502-Y. Har tänkt måla taket i sovrummet, gärna någon grön nyans i sovrummet. Rummen är sovrum, gästrum, hall, rum, kontor, kök, tvättstuga, groventre.

2024-03-15 10:07:39

Svar från kulörrådgivaren:

Hej 

Vi har mottagit ditt mail men den bifogade filen innehåller ingenting.

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Lister, dörrar och fönster är målade i NCS S 00502-Y i samtliga rum. Köket är vi på väg att byta, ej bestämt vilken nyans av vitt luckorna ska ha. Kompletterade med ritning av huset så du ser placering av rummen, har du fått den? Med vänlig hälsning Anna-Stina L Sundström

18/03/2024 11:08:44

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Vi har mottagit ditt mail men det innehåller ingenting.

Återkom gärna med denna, här eller till info@jotun.se. Om du har möjlighet att förtydliga vad som är målat i S1502-Y så vore det toppen.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack, nu har jag din planlösning. Vad har du för färgkod på dina köksluckor? Vad är det som är målat i S1502-Y?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Lister och dörrar är målade S 1502-Y. Köksdörrar kommer att vara målade i NCS S0500-N. Med vänlig hälsning Anna-Stina

20/03/2024 11:20:19

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

När man ska färgsätta en hel bostad är det ofta bäst att börja med kulörer till kök/v-rum. Därefter blir det ofta lättare att hitta vackra kulörer till övriga rum. Det kan lätt bli övermäktigt annars.

Vad gillar du för färger, neutrala, gröna, blå, rosa, gula, mörka, ljusa...?

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej! Jag tror att det är bäst om du ringer mig så att vi kan klara ut alla frågor som återstår, 073-0487480. Min plan är att börja måla nästa vecka och jag känner att tiden börjar bli knapp. Med vänlig hälsning Anna-Stina

21/03/2024 11:29:37

Svar från kulörrådgivaren:

Jag har mailat dig.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Kika på  LADY 8281 Pale Linden till köket och  LADY 1391 Ljus Antikgrå till v-rum.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du uppelver dessa kulörer i ditt ljus så fortsätter vi sedan med övriga rum:))
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun