Kategorier:
- Sovrum
Lister/dörrar/fönster : Snickerier är S 0500 - N. (Klassisk vit 9918)
Hej! Vilken väggfärg rekommenderar du till garderober målade i S 2005-Y20R? Snickerier är S 0500 - N. (Klassisk vit 9918) Rummet har fönster mot norr. Jag har tittat på Froströk och Silke, men är öppen för andra förslag. Tack på förhand!
Hej
Vad har du för färgkod i angränsande rum?
Hej! Tack för snabbt svar. I angränsande rum planerar jag Sommarsnö eller Froströk. Det rummet har fönster mot söder.
Dessutom: er kulör Blek Sand har samma NCS som garderoberna. Skulle det kunna fungera ?
Hej igen
Det mest harmoniska när man färgsätter i en grå och beige färgskala är att välja kulörer med ungefär samma rödhet/gulhet (kulörton). Om man målar en yta/rum i en varmare beige jämte en annan yta/rum i en mer grå ton så tenderar den grå ytan att upplevas kallare än den egentligen är och den beige ytan blir gulare.
Om du har garderober i S2005-Y20R så kika på LADY 1376 Froströk, LADY 1275 Mild, LADY 1016 Blek Sand eller LADY 0486 Silke.
LADY 1928 Sommarsnö blir för grå i sammanhanget och kommer att upplevas lite kall ihop med garderober och ovan toner.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Hej! Tack för svar. Jag planerar Blek Sand i rummet med garderober och Silke i angränsande rum.
Glöm inte att provmåla:))