Kategorier:
- Vardagsrum
- Kök
- Hall
Lister/dörrar/fönster : Ytterdörr grön, allt annat vitt (gissar på standard kulör men inte byggt/målat ännu)
Hej! Vi håller på med en totalrenovering av sommarstugan (60 kvm invändigt) med ny planlösning samt nya väggar, golv och tak. Vi kommer att ha öppen planlösning kök - vardagsrum - hall så samma väggkulör. Köket kommer bli Ikeas havstorp beige (S 3005 Y20R, glans 10). Golvet ev Kährs vinylgolv Sarek men inte helt bestämt. Ytterdörren är grön (Byggmax ”Orust”, okänd färgkod).
Hej igen! Glömde skriva att vi kommer ha svarta bänkskivor i köket (Ikea Säljan svart marmormönstrad laminat). Skickar med en skiss på köket också.
Hej
Jag hjälper dig gärna men här skulle jag behöva veta vilken färgkod (ncs eller Jotun) du har på dina vita detaljer som fönster, garderober, dörrar och lister, för att du ska få så bra svar av mig som möjligt. Det påverkar vilka färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare sedan.
Hej igen! Som sagt allt kommer att bli nytt så ingenting finns på plats ännu så jag vet inte vilken vit nyans det blir. Skulle du kanske kunna föreslå vilken av S0500-N eller S0502-Y du tror hade passat till ovan nämnda förutsättningar? Alt ge mig förslag på kulör till kök/vardagsrum/hall för både S0500-N och S0502-Y så kan jag besluta när jag vet vad det blir för lister, dörrar etc? Mvh Britta
Hej igen
Om dina vita detaljer som tak, fönster, dörrar och lister är i en varmare vit ton som S0502-Y så kika på LADY 1931 Kokos eller LADY 1832 Skandinaviskt Ljus till väggarna i kök/v-rum/hall.
Om dina vita detaljer som tak, fönster, dörrar och lister är i en mer kritvit vit ton som S0500-N så kika på LADY 1275 Mild, LADY 1376 Froströk eller LADY 0486 Silke.
Sovrummet kan vara i LADY 12083 Devine, LADY 10580 Soft Skin, LADY 2224 Indi Pink eller LADY 10290 Soft Touch.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Stort tack för din input Annika! Är det någon av kulörerna som du tror gör sig bättre eller sämre mot den gröna ytterdörren (den är grön på både in- och utsida)?
Hej igen
Jag har tagit hänsyn till den gröna dörren i mina tips men ni behöver provmåla för att se hur ni upplever kulörerna i ert ljus:)
Tack igen! Väldigt värdefullt!
Bara roligt om jag kan hjälpa dig:))