Kategorier:
- Vardagsrum
- Hall
Hej Vi funderar på att måla väggarna i vardagsrum och hall i JOTUN Ginseng. Tänkte samtidigt måla listerna. Vilken färg bör vi ha på listerna till väggar med Ginseng? Hälsningar Cissi
Hej igen
Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta samt en planlösning så hjälper jag dig vidare med en färgplan.
Tack. Jag kom på fler frågor så skickade en gång till. Våra lister, dörrar och fönsterlister motsvarar mest S0502-Y Sedan har vi några delar i köket, ovanför köksluckorna och själva stommarna som mer motsvarar S0500N. Bifogar bild på dom delarna så ser du köksluckorna också (dom är gamla och slitna men vi ska inte bo här så länge till och vill inte lägga pengar på att byta ut köket). Bifogar planlösning också. Det är alltså hall och vardagsrum/kök vi ska måla denna omgång. Efterhand ska vi även måla sovrummet. Gärna i en lite mörkare varm kulör (som då matchar den i vardagsrummet).
Planlösning
Hej igen
Tackar:) Det finaste är om du målar allt som ska vara vitt - väggar, tak, fönster, dörrar och snickerier, i samma vita kulör. Då ser det vitt ut. Om man blandar olika vita kulörer så tenderar de att förstärka varandras olikheter. Så upplevs tex varmare vita ofta lite gulare än de egentligen är ihop med vitare vita som också kan få ett blå-stick ihop med varmare vita.
Så om dina fönster, dörrar och lister har en varmare vit ton så måla allt som ska vara vitt i LADY 1453 Bomull. Taken kan vara i LADY 1001 Eggvit som är aningens vitare än Bomull men ändå en varmare vit ton.
Kika sedan på LADY 10245 Ginseng, LADY 1276 Soft, LADY 12118 Hummus eller LADY 1931 Kokos till väggarna i kök/v-rum.
Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur du upplevde dessa toner så fortsätter vi sedan med övriga rum.
För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.
Tack så mycket. Vi har bestämt oss för ginseng i vardagsrummet. Funderar på en ljusare ton i hallen. Men som går som i samma färg/nyans med ginseng så det blir en mjuk övergång. Vilken borde vi rikta in oss på då? Hälsningar, Cissi
Hej igen
Kika på LADY 0254 Magnolia eller LADY 1171 Lys Provence till hallen.
Provmåla igen.