Inomhusfärg nybyggt hus

Kategorier:

- Vardagsrum

- Sovrum

- Kök

- Hall

- Barnrum

- Kontor

- Övrigt

Hej! Vi bygger hus och är i behov av lite rådgivning kring val av kulörer. Letar efter en basfärg i en ljus men inte helt vit. Vill inte att den ska dra åt det gråa/gröna hållet men heller inte för mycket åt det beiga. För basfärg har jag tittat på Silke, Tidlös och Kalk. Vi har otroligt mycket stora fönster (samtliga går hela vägen upp till tak) vilket gör det hela ännu lite svårare upplever jag. Skickar med planskiss och en 3D ritning av köket som ska beställas. Vi kommer ha samma träslag på våra innerdörrar och badrumskommoder. Har ni möjlighet att ta ett möte/teamsmöte? Vänliga hälsningar, Cecilia

2024-03-18 11:13:05

Svar från kulörrådgivaren:

Hej

Jag hjälper dig gärna men om du har möjlighet att kolla upp och återkomma med vilken färgkod (ncs) dina vita detaljer som dörrar, fönster, lister och köksluckor har, om inte alla dessa detaljer ska målas, så vore det toppen? Det påverkar vilka andra färger som blir fina och hur du kommer att uppleva slutresultatet. Lättaste sättet att ta reda på detta är att låna hem färgprover på de vanligaste vita, S0500-N och S0502-Y, och se vilken av dessa som kommer närmast dina vita detaljer. Återkom sedan med detta så hjälper jag dig vidare med en färgplan.

Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun

Kommentar

Hej Annika, Våra innerdörrar kommer att vara i samma trä som köket. Vi kommer inte att ha några lister utan kör så kallade shadowgaps. Fönsternischarna kommer vara i mörkbrun eller svart men det är inte så mycket av det som syns då de blir ”inbyggda” i väggarna. Har inte så mycket vitt förutom i taket och där har vi inte valt ännu så vi kan ju kika på vad som blir fint i förhållande till väggarna? De ”väggar” du ser på köksbilderna är stora fönster. Bästa hälsningar Cecilia

19/03/2024 19:08:48

Svar från kulörrådgivaren:

Hej igen

Tack. Lite osäker på vilken kulör era fönster kommer att ha men utifrån din bild gissar jag att de kommer vara svarta?? Gissar även utifrån din bild att trädetaljer har en varm lite rödare underton?

Om så är fallet så kika på  LADY 0486 Silke,  LADY 1376 Froströk eller  LADY 10341 Kalk till väggarna i de allmänna utrymmena. Måla taket i samma kulör som väggarna eller i  LADY 1624 Lätthet.

Provmåla på stora papper som du kan flytta runt och se hur kulörerna blir på olika ställen i rummet, i olika ljus. Återkom sedan med hur ni upplevde dessa kulörer så fortsätter vi med övriga rum.

För matta och vackra väggar målar du med LADY Pure Color, Nya LADY Wonderwall, LADY Essence eller LADY Balance. Trädetaljer som panel, lister, fönster, dörrar, karmar, köksskåp och möbler målas med LADY Supreme Finish. Den finns i glansgraderna Pure Matt, Silkematt, Halvblank och Superblank. Taken målas med LADY Interior Finish om det är trätak och med LADY Perfection om det är släta tak.


Line
Hälsningar Annika, Kulörrådgivare, Jotun